Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Sportowa Małopolska
Otwarte Ramię Białej Gwiazdy na Wembley2011-09-28 21:48:00

W miniony weekend Fundacja Otwarte Ramię Białej Gwiazdy została zaproszona do udziału w konferencji na temat dostępności stadionów piłkarskich dla osób niepełnosprawnych.


Gospodarzem konferencji była organizacja CAFE (CENTER FOR ACCESS TO FOOTBALL IN EUROPE)  ścisle współpracująca z UEFA. Miejsce konferencji nie było przypadkowe, jeden z najlepiej przystosowanych stadionów w Europie dla osób z różnymi dysfunkcjami – Wembley w Londynie.
Honorowy patronat objęła oczywiście UEFA.

Zjazd organizacji zajmujących się kibicami niepełnosprawnymi odbył się pod hasłem Total Football – Total Access. Polskę, oprócz Fundacji FORBG, reprezentowali przedstawiciele Klubu Kibiców Niepełnosprawnych – Śląsk Wrocław, Stowarzyszenie Integracja, prezes Małopolskiego Związku Głuchych, przedstawiciel spółki EURO2012.PL oraz Dariusz Dziekanowski – ambasador Projektu Tolerancja.

Tematami omawianymi na konferencji było m.in. przystosowanie stadionów EURO 2012 do wymogów UEFA względem kibiców niepełnosprawnych (nie tylko na wózkach, ale również głuchoniemych, niedowidzących oraz innych inwalidów), akty prawne mówiące o obowiązkach instytucji oraz organizacji sportowych względem osób niepełnosprawnych, jak i stanowisko UEFA względem lokalizacji i jakości miejsc dla osob niepełnosprawnych na stadionach. Powyższe tematy omawiali między innymi byli znakomici piłkarze, Danny Wallace (Manchester United), Paul Elliott (Chelsea London), Dariusz Dziekanowski (Celtic Glasgow) i Danny Mills (Leeds United).

Fundacja Otwarte Ramię Białej Gwiazdy od 2010 roku współpracuje z Wisłą Kraków SA w celu jak najlepszej organizacji ruchu kibiców niepełnosprawnych na stadionie trzynastokrotnego mistrza Polski i jest drugą tego typu organizacją w Polsce zajmującą się ruchem kibiców niepełnosprawnych na stadionie. Wisła Kraków SA jest prawdopodobnie jedynym w tym momencie klubem w Polsce, który przekazał osobom na wózkach pewną pulę w pełni przystosowanych  miejsc, spełniających wymogi UEFA.

Trzeba wierzyć, że idąc dobrym przykładem Białej Gwiazdy zarządcy kolejnych powstających w Polsce obiektów również spełnią wymogi licencyjne UEFA i do dyspozycji inwalidów narządów ruchu oddadzą co najmniej wymagane 50 miejsc.

Organizatorzy konferencji na Wembley zwrócili się do nas ze szczególnymi podziękowaniami – byliśmy jedyną delegacją spośród zaproszonych z Polski i Ukrainy, która wzięła aktywny udział w  spotkaniu i mogła pochwalić się powyższymi udogodnieniami, pomimo że stadion Białej Gwiazdy nie został areną Euro 2012. Te dwa dni w Londynie zaowocowały wieloma nowymi kontaktami, pomysłami na wspólne projekty i deklaracjami co do przyszłej współpracy.

Zarząd FORBG


londyn wembley1.jpg
londyn wembley2.jpg
londyn wembley4.jpg


REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty