Wiślaczki wracają na tron!2011-04-17 15:26:00

W finałowym meczu numer cztery Ford Germaz Ekstraklasy koszykarki Wisły Can-Pack Kraków pokonały CCC Polkowice 50-52 i sięgnęła po 21. w historii mistrzostwo Polski!

Droga do mistrzostwa okazała się zupełnie inna niż w latach 2006-2008, kiedy Wisła przez trzy sezony z rzędu okazywała się najlepszym zespołem ligi. Rozstrzygnięcia zapadały za każdym razem w siódmym meczu finałowym wieńczącym pełną dramaturgii serię. Wbrew pozorom zakończone rozgrywki nie były łatwiejsze, ponieważ trzeba było przeciwstawiać się zarówno rywalom, napiętemu terminarzowi, jak i licznym kontuzjom. Tych nie udało się ominąć nawet w play-off. Jako najlepszy przykład mogła posłużyć Magdalena Leciejewska, która już po zabiegu oczyszczania kolana przybyła wspierać swoje koleżanki w Polkowicach.

W porównaniu do sobotniego spotkania w pierwszej piątce wybiegła Nicole Powell. Po jej rzucie za trzy punkty z bocznej strefy obwodu wiślaczki objęły prowadzenie 4-9, lecz gospodynie, którym kontaktowe zwycięstwo dodało pewności, niebawem wyrównały do 11. Ich jedynym zmartwieniem wydawały się dwa szybko popełnione przewinienia przez Amishę Carter, po których na parkiet posłana została nie w pełni dysponowana Tangela Smith. Doświadczona środkowa rozgrzewała się wyłącznie indywidualnie, lecz mimo ograniczonych możliwości ruchowych podczas pięciu minut gry zaprezentowała się korzystnie. Chociaż nie zdobyła punktu, pomogła drużynie w kontrolowaniu tablic i dwukrotnie asystowała.

Wisła nie pozwalała się jednak rozpędzić rywalkom, mającym za sobą fragment rzeczywiście dobrej gry, wynikającej z jej zbilansowania pomiędzy strefą podkoszową a dystansem, gdzie o swoich talentach przypominała Anna Pietrzak. Po pięciu minutach drugiej kwarty krakowianki osiągnęły swoje dotychczasowe najwyższe prowadzenie (21-30). Stało się to za sprawą odważnego zagrania jeden na jeden przez Ewelinę Kobryn, a następnie jej punktów z linii rzutów wolnych. Przed przerwą, która z pewnością przydała się po kilku stratach, dystans dzielący drużyny stopniał o dwa oczka (27-34). Niemniej Wisła pozostawiała po sobie pozytywne wrażenie, demonstrując zdefiniowaną koszykówkę i utrzymując skuteczność na blisko 50-procentowym poziomie.

Dorobek wiślaczek w trzeciej kwarcie otwarła Erin Phillips, ale droga do rozstrzygnięcia pozostawała w dalszym ciągu daleka. CCC odpowiedziało trafieniem Pietrzak, a następnie wybroniło dwie kolejne akcje. Trener Jose Ignacio Hernandez wezwał do siebie zawodniczki przy stanie 34-38, widząc narastające problemy z rozmontowaniem defensywy. Wśród podkoszowych panowała szeroka rotacja, dzięki czemu nawet kosztem fauli mogły sobie pozwalać na powstrzymywanie Wisły. Ta „drobiła” punkty, chwilami z wielką trudnością, ale utrzymywała prowadzenie 36-43 na 10 minut przed zakończeniem meczu.

Po stronie polkowiczanek w grze pozostała Małgorzata Babicka. Młoda środkowa przełamała swój impas strzelecki, trafiając z „pomalowanego” i kilka sekund później wysokim łukiem za trzy.  I na tym nie poprzestała! Przechwyciła piłkę w obronie i pomknęła z nią w kontrze. Sfaulowana przez ścigającą ją Ewelinę Kobryn wykorzystała oba wolne (45-47). Na trybunach wrzało. Zupełnie to nie dziwiło, wszak publiczność obserwowała zmagania stojące na najwyższym poziomie. Na ostatnie trzy minuty trenerzy posłali najmocniejsze ustawienia, ale z presją lepiej poradziły sobie wiślaczki, chociaż dogrywka była o krok!

CCC Polkowice – Wisła Can-Pack Kraków 50-52 (14-17, 13-17, 9-9, 14-9)

CCC: Pietrzak 11, Musina 8, Babicka 7, Carter 6, Zoll 5, Greene 4, Trofimowa 3, Smith 2, Jeziorna, Walich.

WISŁA: Leuchanka 13, Kobryn 10, Phillips 9, Basko 7, Jelavić 7, Powell 3, Pawlak 2, Krężel 1.