Strona główna > PULS DNIA
Milik uratował remis ze Szkotami2014-10-15 05:03:00 RK

Po dwóch zwycięstwach w eliminacjach mistrzostw Europy (w tym nad mistrzami świata Niemcami), piłkarska reprezentacja Polski zremisowała ze Szkocją 2-2. Biało-czerwoni są liderami grupy D.

Polska - Szkocja 2-2 (1-1)

1-0 Krzysztof Mączyński 11

1-1 Shaun Maloney 18

1-2 Steven Naismith 57

2-2 Arkadiusz Milik 76

Sędziował Alberto Undiano Mallenco (Hiszpania). Żółte kartki: Krychowiak, Mila - Greer. Widzów 55 tys.

POLSKA: Szczęsny - Piszczek, Szukała, Glik, Jędrzejczyk - Mączyński, Krychowiak - Grosicki (89 Żyro), Sobota (63 Mila) - Milik - Lewandowski.

SZKOCJA: Marshall - R. Martin, Greer, Whittaker - Maloney, Morrison, Brown, Anya - S. Fletcher (71 D. Fletcher), Naismith (71 C. Martin).

Ten mecz można było przegrać, wygrać, skończyło się remisem. Chyba sprawiedliwym, choć w końcówce była szansa przechylić szalę zwycięstwa na naszą korzyść, ale Grosicki trafił w słupek, a dobitka Mili była niecelna.

Szkoci od początku grali twardo i ostro, o czym przekonał się w 10. minucie Lewandowski. Gdy na 20. metrze przymierzał się do bomby na bramkę rywali, nadział się na nakładkę Greera. Padł jak ścięty na murawę, z perspektywy trybun wydawało się, że Szkot mógł nawet złamać "Lewemu" nogę. Kapitan naszej drużyny wstał jednak o własnych siłach (choć - jak się później okazało - z dziurą w nodze), a arbiter nawet nie odgwizdał faulu! A interwencja szkockiego obrońcy kwalifikowała się do pokazania mu czerwonej kartki!!! Później sędzia też nie dostrzegał fauli na naszym napastniku, chociaż ten przewracał się kilkakrotnie. W ciągu 90 minut, zdaniem Hiszpana, Lewandowski nie był ani razu faulowany (!!!), sam zaś przewinił dwukrotnie...

W 11. minucie Polska objęła prowadzenie. Po zagraniu Soboty w pole karne błąd popełnił Hutton, w efekcie z ok. 20 m uderzył Mączyński. Piłka odbiła się od lewego słupka i wpadła do siatki. 1-0!

Niebawem było 1-1. S. Fletcher podał na lewe skrzydło do Anyi, ten dograł w pole karne do Maloneya (nie upilnował go Szukała), który z ok. 10 m pokonał Szczęsnego. Źle się spisała nasza defensywa, bo tej bramki można było uniknąć.

Po przerwie biało-czerwoni zaczęli z animuszem, ale gola zdobyli Szkoci. Morrison posłał piłkę z wolnego pod naszą bramkę, a Naismith uprzedził Piszczka i zaskoczył Szczęsnego. Niestety, 1-2.

Podopieczni trenera Nawałki walczyli o remis. Po bardzo ładnej, choć trochę przypadkowej akcji, w 63. minucie Milik główkował nad poprzeczką. Kilkanaście minut później Jędrzejczyk kapitalnie podał do Milika, a ten z lewej strony pola karnego uderzył w "długi" róg i było 2-2.

Nasza drużyna mocno przycisnęła rywali.  W 79. minucie strzelał Lewandowski, ale Marshall obronił. W 85. minucie powinno być 3-2. Grosicki, z podania Mili (kapitalna akcja!), trafił w słupek (choć powinien był trafić do siatki), a następnie Mila z dobitki spudłował. To była naprawdę fantastyczna okazja do wyrównania. Więcej szans już  nie było, bo w doliczonym czasie Szkoci nie dali sobie odebrać piłki...

Statystycznie biorąc mecz był wyrównany. Częściej w posiadaniu piłki byli Szkoci (54:46%), ale z kolei biało-czerwoni oddali więcej strzałów (12:5, celnych 5:3), w tym jeden w słupek, a ponadto mieli więcej kornerów (7:2).

Adam Nawałka, trener reprezentacji Polski:

- Satysfakcjonuje nas ten punkt, zwłaszcza że przegrywaliśmy jedną bramką. Ostatnie pół godziny graliśmy bardzo dobrze i żałuję, że czas biegł tak szybko i nie zdążyliśmy strzelić zwycięskiego gola. Eliminacje mistrzostw Europy zaczęły się dla nas bardzo dobrze, chociaż jesteśmy w bardzo ciężkiej grupie. Jedyne na co mogę narzekać to błędy defensywy, które spowodowały łatwe gole dla Szkocji.

Gordon Strachan, trener reprezentacji Szkocji:

- Końcowy wynik odzwierciedla to co się działo na boisku. Jestem zadowolony z postępu jaki zrobiliśmy w tym roku, widzę, że z każdym meczem gramy coraz lepiej. Nasza grupa jest najmocniejsza ze wszystkich grup w eliminacjach mistrzostw Europy.