Facebook
kontakt
logo
Strona główna > MISTRZOSTWA ŚWIATA - ROSJA 2018
Najlepsi synowie Tabareza2018-07-06 12:00:00

Dla Oscara Washingtona Tabareza ten mundial jest już czwartym w roli selekcjonera reprezentacji Urugwaju. Debiutował jeszcze w 1990 roku i tam osiągnął tylko 1/8 finału. Po jego powrocie na stanowisko zaczęła się złota era Urusów, a w 2007 roku celestes radowali się z czwartego miejsce w Copa America w Wenezueli. Wówczas w ataku szalał Diego Forlan, a pomagali mu Alvaro Recoba i Sebastian Abreu. Nadchodził jednak czas duetu Luis Suarez – Edinson Cavani.


Efekty pracy Tabareza, który cieszy się w ojczyźnie niebywałym szacunkiem przyszły bardzo szybko. W 2010 roku Urugwaj uznano za rewelację finałów MŚ. Gwiazdą numer 1 tamtej ekipy był Forlan, ale u jego boku krzepł Luis Suarez, wówczas jeszcze piłkarz Ajaksu Amsterdam, a krok za nim szedł Edinson Cavani, który przenosił się z Palermo do Napoli. Tak, tak, ten Cavani na Sycylii wygrał rywalizację z naszym Radkiem Matusiakiem. Utalentowany snajper w kadrze musiał czasami grywać na skrzydle, co do końca mu nie odpowiadało, ale nie śmiał pyskować do Tabareza, nazywanego Maestro. Po prostu wychodził na boisko i robił swoje. W Copa America 2011, tak udanym dla Urugwaju godził się z rolą zmiennika, bo wiedział, że niebawem wszystko się zmieni. Forlan był coraz starszy, choć na Pucharze Konfederacji FIFA 2013 Tabarez znalazł na boisku miejsce dla całej trójki. W meczu o najniższy stopień podium, z Włochami Cavani dał prawdziwy popis, zdobył dwa gole i nie pomylił się w konkursie karnych. Jednego zmarnował Forlan, drugiego Martin Caceres, ostatniego Walter Gargano i Italia cieszyła się z brązu. Z tej imprezy Edinson udał się po wakacjach do Paris SG, a jego kariera nabierała tempa. Na mundialu w Brazylii Suarez Suarez dwukrotnie ukąsił Anglików, ale w spotkaniu z Włochami ugryzł Giorgio Chielliniego i został dotkliwie ukarany. W spotkaniu 1/8 finału Tabarez wystawił z przodu Cavaniego z Forlanem, ale Kolumbia była zbyt mocna i wygrała 2:0. Edinson musiał sobie radzić bez Suareza w Copa America 2015, a ta impreza mu nie wyszła i wytrzymał nerwowo, chamsko atakowany przez Gonzalo Jarę. Niesłusznie zobaczył drugi żółty, w rezultacie czerwony kartonik i opuścił przedwcześnie plac gry. W Copa America Centenario 2016 Suarez liczył już na występ w ćwierćfinale, niestety Urugwaj nie wyszedł z grupy. Cavani też nie błyszczał w tym turnieju, który nie wyszedł jego zespołowi.


Tabareza, mającego problemy zdrowotne (do dziś porusza się o kulach) nikt nie zamierzał zwalniać, a Maestro szybko doszedł do wniosku, że reprezentację trzeba odmłodzić. Duet wyborowy Suarez (Barcelona) – Cavani (Paris SG) w eliminacjach MŚ 2018 nie zawiódł, ten pierwszy zdobył 5 goli, drugi 10. Na mundialu w Rosji ich współpraca wygląda kapitalnie, jeden pracuje dla drugiego, nie ma żadnych wyścigów o gole. – Najważniejszy jest Urugwaj – mówi Suarez i na boisku walczy jak na śmierć i życie. Asysta przy trafieniu Cavaniego na 1:0 z Portugalią – profesura, ale dla Suareza nie ma problemu, że musi zejść na skrzydło, pomóc w obronie. – Gdy gram dla ojczyzny staram się to robić na 200 procent – podkreśla i nie są to puste słowa. On się wkurza, gdy opuszcza towarzyskie mecze, a czasami trzeba. Cavani to też ambitny gość, Urugwaj zadrżał gdy doznał kontuzji z Portugalią, teraz medycy robią wszystko, by doszedł do siebie na piątek, a kibice wznoszą modły. Bo celestes Tabareza z dwójką Cavani – Suarez mogą w Rosji sięgnąć nawet po złoto. 


Turnieje Urugwaju z duetem Cavani – Suarez   

MŚ 2010 4 miejsce   1 3

CA 2011 1 miejsce   0 4

PK 2013 4 miejsce   3 3

MŚ 2014 1/8 finału   1 2

MŚ 2018     ?           3 2

Kolejno: turniej, wynik Urugwaju, gole Cavaniego, gole Suareza 


Rówieśnicy

Luis Suarez przyszedł na świat 24 stycznia 1987 roku w Salto, w tym samym mieście urodził się… 14 lutego, też 1987 roku, Edinson Cavani. Obaj panowie zajmują czołowe lokaty na liście najskuteczniejszych piłkarzy kadry Urugwaju. Liderem jest Suarez – 53 trafienia (102 mecze), za nim plasuje się Cavani – 45 (105). 


Jaromir Kruk


Fot. Wajda Foto


urugwaj

urugwaj


stalko


probudex


wajda4a.jpg


REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty