Strona główna > MISTRZOSTWA ŚWIATA - BRAZYLIA 2014
Argentyna złamała szwajcarski rygiel w 118. minucie (FOTO: Grzegorz Wajda z Sao Paulo)2014-07-01 20:59:00

Argentyna uniknęła dogrywki, zdobywając w meczu ze Szwajcarią zwycięskiego gola w 118. minucie. Akcję przeprowadził Messi, a wykończył Di Maria. W ćwierćfinale Albicelestes zmierzą się z Belgią lub USA.

1/8 finału, Sao Paulo (Arena de Sao Paulo): Argentyna - Szwajcaria 1-0 po dogrywce

1-0 Angel Di Maria 118

Sędziował Jonas Eriksson (Szwecja). Żółte kartki: Rojo, Di Maria, Garay - Xhaka, Fernandes. Widzów 63 255.

ARGENTYNA: Sergio Romero - Pablo Zabaleta, Federico Fernandez, Ezequiel Garay, Marcos Rojo (105+1 Jose Maria Basanta) - Fernando Gago (106 Lucas Biglia), Javier Mascherano, Angel Di Maria - Lionel Messi - Ezequiel Lavezzi (74 Rodrigo Palacio), Gonzalo Higuain. Trener: Alejandro Sabella.

SZWAJCARIA: Diego Benaglio - Stephan Lichtsteiner, Johan Djourou, Fabian Schaer, Ricardo Rodriguez - Valon Behrami, Gokhan Inler - Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka (66 Gelson Fernandes), Admir Mehmedi (113 Blerim Dzemaili) - Josip Drmic (82 Haris Seferovic). Trener: Ottmar Hitzfeld (Niemcy).

W I połowie Argentyna była częściej przy piłce, ale dwie groźne sytuacje wykreowali rywale. W 28. minucie Shaqiri przedryblował obrońcę, dograł na 13. metr do Xhaki, lecz Romero obronił strzał nogą. Z kolei w 39. minucie do długiego podania doszedł Drmic, ale mając przed sobą tylko bramkarza trafił mu w ręce.

Po przerwie Albicelestes starali się przebić przez szczelną defensywę Szwajcarów, próbował zwłaszcza Messi. Raz uderzył minimalnie niecelnie, a w 78. minucie wdarł się w pole karne, uderzył dołem, Benaglio zdołał jednak zapobiec utracie gola.

W dogrywce nadal Nati ryglowali swoją bramkę, a Biało-Błękitni nie znajdowali na to sposobu. Szalał Di Maria, strzelał, dośrodkowywał, "kiwał", lecz bez efektu. Decydujący moment nastąpił w 118. minucie, gdy Lichtsteiner stracił piłkę w środku boiska na rzecz Palacio. Za moment pognał z nią w swoim stylu Messi, nie dał się sfaulować Schaerowi i gdy już był na granicy szesnastki podał dokładnie na prawo do Di Marii, który z kilkunastu metrów natychmiast uderzył dołem w przeciwny róg.

Dopiero wtedy Helweci ruszyli do ataku, uczynił to nawet bramkarz Benaglio. W 120+1. minucie było bardzo blisko remisu.  Po wrzutce Shaqiriego Dzemaili z 3 m główkował w słupek, odbita futbolówka trafiła go w nogę i wyszła na aut bramkowy. Dwie minuty później do pustej bramki Szwajcarów mierzył z ok. 40 m Di Maria, lecz spudłował. Ostatnią szansą drużyny trenera Hitzfelda był rzut wolny z 17 m w 120+5. minucie. Shaqiri strzelił w mur, po czym sędzia odgwizdał koniec meczu.

Zwycięska Argentyna miała dużą przewagę w posiadaniu piłki (62:38%), oddała też znacznie więcej strzałów (29:14, celnych 22:7).

Gracz meczu: Lionel Messi (Argentyna).