Strona główna > Mistrzostwa Świata
HISZPANIA MISTRZEM ŚWIATA!2010-07-11 22:45:00

Hiszpania po raz pierwszy w historii została piłkarskim mistrzem świata. W finałowym meczu mundialu w RPA na stadionie Soccer City w Johannesburgu po dogrywce wygrała z Holandią 1-0. Gola wartego złoto zdobył Andres Iniesta.

Holandia - Hiszpania 0-1 (0-0, 0-0)

0-1 Iniesta 116

Sędziowie: Howard Webb - Darren Cann, Michael Mullarkey (wszyscy Anglia). Żółte kartki: Van Persie, Van Bommel, De Jong, Van Bronckhorst, Heitinga, Robben, Van der Wiel, Mathijsen - Puyol, Ramos, Capdevila, Xavi. Czerwona kartka - Heitinga (109, druga żółta). Widzów 84 490.
HOLANDIA: Maarten Stekelenburg - Gregory van der Wiel, John Heitinga, Joris Mathijsen, Giovanni van Bronckhorst (105 Edson Braafheid) - Dirk Kuyt (71 Eljero Elia), Mark van Bommel, Wesley Sneijder, Nigel de Jong (99 Rafael van der Vaart), Arjen Robben - Robin van Persie.
HISZPANIA: Iker Casillas - Sergio Ramos, Gerard Pique, Carles Puyol, Joan Capdevila - Xabi Alonso (87 Cesc Fabregas), Xavi, Andres Iniesta, Sergio Busquets - Pedro Rodriguez (60 Jesus Navas), David Villa (106 Fernando Torres).

Pierwsza połowa nie dostarczyła większych emocji, a wpływ na to miała zapewne stawka spotkania. Błyskotliwych akcji brakowało, ale za to arbiter pokazał aż pięć żółtych kartek.

W 62 minucie wreszcie były emocje. Niemal od połowy boiska pobiegł sam na Casillasa szybki Robben. Strzelił mało precyzyjnie i futbolówka odbiła się od prawej nogi hiszpańskiego golkipera. W 70 minucie powinno być 1-0 dla Hiszpanii. Navas dośrodkował z prawej strony w pole karne, ale po kiksie stopera uderzający z bliska Villa został zablokowany. Siedem minut później główkował z pięciu metrów Ramos, lecz nad poprzeczką.

W 83 minucie szybki Robben był faulowany przez Puyola, ale sędzia puścił akcję, bo Holender utrzymał się przy piłce. Korzyści z tego nie było, bowiem Casillas złapał futbolówkę. Robben nie mógł się pogodzić z taką interpretacją arbitra i ujrzał żółty kartonik.

W piątej minucie dogrywki Iniesta podał prostopadle do wychodzącego na czystą pozycję Fabregasa, ale ten trafił wprost w nogę wybiegającego bramkarza. Sześć minut później kontrę wyprowadzili Hiszpanie. Z ostrego kąta strzelał Navas, lecz po rykoszecie piłka trafiła w boczną siatkę.

Od 109 minuty "Pomarańczowi" grali w dziesięciu, bowiem drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę ujrzał Heitinga.

Decydujący cios zadali Hiszpanie na cztery minuty przed końcem dogrywki. Fabregas podał na pole karne do Iniesty, który znalazł się w dogodnej sytuacji i z okolic narożnika pola bramkowego pokonał mocnym strzałem - mimo asysty Van der Vaarta - Stekelenburga mającego futbolówkę na rękach.

- Brak słów. Jesteśmy mistrzem świata, to niesamowite - mówił po meczu Iniesta.

Powiedzieli po meczu:

Vicente del Bosque, trener Hiszpanii: - To był ciężki mecz. Mieliśmy więcej golowych sytuacji, dlatego wygrana jest zasłużona. Pracowaliśy wspólnie przez 50 dni i teraz niezwykle szczęśliwi. To wielki dzień dla Hiszpanii.

Xabi Alonso, pomocnik Hiszpanii: - To trudne do wyobrażenia. Jesteśmy szczęśliwi i jeszcze nie możemy uwierzyć, że jesteśmy mistrzami świata. Uważam, że Złotą Piłkę powinien otrzymać Iniesta.

Giovanni van Bronckhorst, kapitan Holandii: - Wszyscy oprócz sędziów widzieli, że po rzucie wolnym w wykonaniu Sneijdera piłka odbiła się od jednego z rywali i był rzut rożny. Po ewidentnym błędzie arbitrów praktycznie z kontrataku Hiszpanie strzelili nam gola.