Strona główna > Mistrzostwa Świata
Brąz Niemców, dla Urugwaju brawa za walkę2010-07-10 22:22:00

Reprezentacja Niemiec brązowym medalistą piłkarskich mistrzostw świata w RPA!. Po pięknym, pełnym emocji i bramek meczu pokonała w spotkaniu o 3. miejsce Urugwaj 3-2. W ostatniej sekundzie Diego Forlan mógł jeszcze doprowadzić do dogrywki, ale  z wolnego trafił tylko w poprzeczkę.

Niemcy - Urugwaj 3-2 (1-1)

1-0 Thomas Mueller 19

1-1 Edinson Cavani 28

1-2 Diego Forlan 51

2-2 Marcell Jansen 56

3-2 Khedira 82

Sędzia: Benito Archundia (Meksyk). Żółte kartki: Perez, Friedrich (Urugwaj) - Aogo, Cacau (Niemcy).
NIEMCY: Hans-Joerg Butt, Dennis Aogo, Arne Friedrich, Per Mertesacker, Jerome Boateng, Thomas Mueller, Sami Khedira, Bastian Schweinsteiger, Marcell Jansen (81. Toni Kroos), Mesut Ozil (90+2. Serdar Tasci), Cacau (73. Kiessling).
URUGWAJ: Fernando Muslera, Maximiliano Pereira, Diego Lugano, Diego Godin, Jorge Fucile, Diego Perez (78. Walter Gargano), Egidio Arevalo, Martin Caceres, Luis Suarez, Diego Forlan, Edinson Cavani (Sebastian Abreu).

Do obronienia trzeciego miejsca z poprzedniego mundialu bardzo przyczynił się bramkarz Urugwaju, Fernando Muslera, który sprezentował rywalom dwie bramki. Jednak jego koledzy nie zamierzali odpuszczać Niemcom i toczyli z nimi wyrównany bój. Podopieczni Oscara Tabareza nie spuścili z tonu nawet wtedy, gdy drugą bramkę zawalił bramkarz Lazio. Co więcej, wtedy rzucili się do skomasowanego ataku, ale na ich drodze stanął Hans-Joerg Butt, który w popisowym stylu obronił strzały Luisa Suareza i Diego Forlana. Ten drugi mógł dać w doliczonym czasie gry dogrywkę, ale piłka po jego strzale z rzutu wolnego trafiła w poprzeczkę. Mimo to Urugwaj i tak zapisał piękną kartę podczas turnieju w RPA i został prawdziwym "czarnym koniem" co się zowie.

Bramkę dającą Niemcom prowadzenie zdobył w 19. minucie Thomas Mueller, powracający do składu po kartkowej pauzie. Gol padł po strzale Schweinsteigera z dystansu; golkiper urugwajski odbił piłkę przed siebie, pod nogi nadbiegającego Muellera, który dopełnił formalności. O spalonym, choć były protesty, nie mogło być mowy.

Wyrównanie padło 9 minut później po błędzie Schweinsteigera w środku boiska. Futbolówkę odebrał mu Perez, podał do Suareza, a ten do wychodzącego na czystą pozycję Cavaniego, który wbiegł w pole karne i z kilkunastu metrów celnie strzelił w dolny róg, obok bramkarza. Piękna kontra!

Kilka minut przed końcem I połowy w świetnej sytuacji znalazł się Suarez, ale uderzył tuż obok "długiego" słupka.

W 51. minucie było 2-1 dla Celestes. Kapitalnie z powietrza z ok. 15 m uderzył Diego Forlan. 5 minut później Niemcy wyrównali po kolejnym błędzie bramkarza Muslery, który nie sięgnął piłki dośrodkowanej przez Boatenga, ta spadła na głowę Jansena, który trafił do pustej bramki.

Mimo trudnej warunków tempo meczu nie osłabło. Obie strony miały kolejne szanse, ale szczęście uśmiechnęło się do Niemców. W 82 Khedira, Niemiec o tunezyjskich korzeniach, wykorzystał zamieszanie pod bramką Urugwaju i precyzyjną główką z 6 metrów posłał piłkę do bramki.

Urugwaj jeszcze walczył o remis i dogrywkę. W ostatniej z doliczonych minut  miał jeszcze szansę z rzutu wolnego. Forlan trafił z niego w poprzeczkę, a gdy chwytał się za głowę sędzia kończył mecz. Niemcy zostali trzecią drużyną świata. Zapowiedzieli już, że nie będą oglądać finału. Gdy się będzie ważył los złota w meczu Holandia - Hiszpania, niemiecka ekipa będzie w drodze do domu.

Bohater meczu: Diego Forlan (Urugwaj).
Być może najlepszy piłkarz całego turnieju strzelił kapitalną bramkę dla swojej drużyny, a w ostatniej akcji meczu trafił w poprzeczkę. Nie udało mu się przedłużyć snu "Charruas" podczas tego mundialu, jednak i tak w największym stopniu przyczynił się do największego sukcesu reprezentacji Urugwaju od 40 lat.

Tak padły bramki:

0:1 Mueller 19
Strzał Bastiana Schweinsteigera z 30 metrów, Muslera odbija piłkę przed siebie, dopada do niej Thomas Mueller i strzałem obok prawego słupka daje Niemcom prowadzenie.

1:1 Cavani 28
Piłkę w środku pola na rzecz Diego Pereza stracił Schweinsteiger, dopadł do niej Suarez i idealnie wypuścił Edinsona Cavaniego, który w sytuacji sam na sam z Buttem posłał piłkę w długi róg.

2:1 Forlan 51

Prawą stroną przedarł się Egidio Arevalo i dośrodkował na linię pola karnego, gdzie Forlan uderzył ją z woleja. Futbolówka odbiła się jeszcze od murawy i wpadła obok prawego słupka.

2:2 Jansen 57

Wrzutka Jerome'a Boatenga w pole karne, Muslera mija się z piłką, którą głową do siatki wbija Jansen.

2:3 Khedira 83
Zamieszanie w polu karnym Urugwaju po rzucie rożnym, piłka odbija się od Diego Lugano, a następnie Sami Khedira mierzonym strzałem głową pod poprzeczkę nie daje szans Muslerze.