Strona główna > Mistrzostwa Świata
Finał MŚ 2010: Holandia - Hiszpania!2010-07-07 21:14:00

Niemcy zagrają z Urugwajem o trzecie miejsce

W czwartkowym meczu półfinałowym reprezentacja Hiszpanii pokonała 1-0 Niemców i zagra w niedzielę z Holandią w finale piłkarskich mistrzostw świata. Bramkę na miarę zwycięstwa dla "La Furja Roja" zdobył 32-letni defensor Barcelony, Carles Puyol w 73. minucie. To pierwszy, historyczny awans mistrzów Europy do finału tej imprezy.

Niemcy - Hiszpania 0-1 (0-0)

0-1 Puyol 73
Sędziował Viktor Kassai (Węgry). Bez kartek. Widzów na Moses Mabhida Stadium w Durbanie 60 960.
NIEMCY: Manuel Neuer - Philipp Lahm, Arne Friedrich, Per Mertesacker, Jerome Boateng (52 Marcell Jansen) - Piotr Trochowski (62 Toni Kroos), Sami Khedira (80 Mario Gomez), Bastian Schweinsteiger - Lukas Podolski, Mesut Ozil, Miroslav Klose.
HISZPANIA:
Iker Casillas - Sergio Ramos, Gerard Pique, Carles Puyol, Joan Capdevila - Xabi Alonso (90+3 Carlos Marchena), Xavi, Andres Iniesta, Sergio Busquets - Pedro (86 David Silva), David Villa (81 Fernando Torres).

Przed tym spotkaniem trener Niemców, Joachim Loew twierdził, że jego podopieczni nie są faworytami tego spotkania. - Hiszpanie są niezwykle silni i bardzo zmotywowani. Bezlitośnie wykorzystują najmniejszy błąd przeciwnika. Jak się okazało "Jogi" się nie pomylił.

Pierwsza połowa tego spotkania nie była porywającym widowiskiem, obie drużyny raczej sprawdzały swoje możliwości. Już w 7. minucie David Villa postraszył wślizgiem golkipera rywali, Manuela Neuera, ale bramkarz wyszedł z tej sytuacji obronną ręką. W 32. minucie Piotr Trochowski z prawej strony strzelał na bramkę Casillasa, ale ten dobrze interweniował.

Druga połowa przyniosła ewidentną poprawę w grze podopiecznych Vicente del Bosque. - Nie myślimy na razie o finale, praktykujemy metodę małych kroków - przekonywał trener przed tym spotkaniem. - Wszyscy moi zawodnicy muszą być dobrze przygotowani, bo jesteśmy drużyną - to trenerska filozofia Del Bosque.

W 58. minucie Hiszpanie mieli aż trzy szanse na strzelenie gola: najpierw szczęścia próbował Villa, potem Andres Iniesta, a na końcu Pedro. Żaden z nich nie pokonał jednak Casillasa. Wynik zmienił się dopiero w 73. minucie za sprawą wychowanka "Blaugrany".

Bohater spotkania: Carles Puyol (Hiszpania)
Przez całe spotkanie był niezwykle aktywny. Zapewnił swojej drużynie historyczny awans do mistrzostw świata.

Tak padła bramka: Carles Puyol 73
Xavi Hernandez Creus wykonywał rzut rożny, który wykorzystał Puyol - główką umieścił futbolówkę w bramce Neuera. Golkiper Schalke nie miał szans w tej sytuacji na skuteczną interwencję.