Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > Archiwum > Małopolska 2010/2011 > Juniorzy starsi > I liga (Kraków) JS
Uczniowie SMS zagrają z Dynamem Kijów i poznają historię Kresów2011-03-31 13:29:00 RK

Piłkarze-juniorzy krakowskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego jak zwykle co roku o tej porze wyjeżdżają na Kresy - przez 9 dni przebywać będą na Ukrainie. W trakcie pobytu zagrają mecze z Karpatami i Pogonią Lwów, Dynamem Kijów i Polonią Chmielnicki.


Prawie 50-osobowa ekipa wyjeżdża z Krakowa dziś wieczorem, a wraca 8 kwietnia. Reprezentacja jest oparta na uczniach klas trzecich (maturalnych), z rocznika 1992. Są w niej zawodnicy klubów Małopolskiej Ligi Juniorów Starszych - Wisły, Cracovii i SMS-u, a także Garbarni czy Kmity. Mecze tych drużyn w MLJ, zaplanowane na pierwszą dekadę kwietnia, zostały w większości przełożone na inny termin.

Hitem sportowym będzie spotkanie z Dynamem Kijów (drużyna seniorów to uczestnik Ligi Mistrzów, ćwierćfinalista Ligi Europy), które ma się odbyć 6 kwietnia. Wcześniej, 2 kwietnia, rozegrane zostaną mecze z Karpatami i Pogonią Lwów, a 7 kwietnia z Polonią Chmielnicki. Drużyna uczniów SMS-u będzie występować jako reprezentacja Krakowa.

- Oprócz sportowego wyjazd na Kresy ma także charakter edukacyjny, historyczny, poznawczy, patriotyczny... - mówi Mirosław Gilarski, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego, historyk z wykształcenia i zamiłowania, bo o Polsce kresowej może opowiadać zajmująco godzinami.
- Bardzo mocno zwracamy uwagę na ten właśnie aspekt. Przed wyjazdem przygotowujemy uczniów na lekcjach tak, aby wiedzieli dokąd jadą i że zobaczą kawałek historii Polski. Na cmentarzu Łyczakowskim przy grobie Marii Konopnickiej zawsze czytają Rotę, a przy grobie Władysława Bełzy jego "Wyznanie wiary dziecięcia polskiego", czyli wiersz zaczynający się słowami "Kto ty jesteś? Polak mały..." Złożymy też kwiaty na grobie wybitnego matematyka Stefana Banacha. Aby lepiej przygotować uczniów do tej patriotycznej wyprawy przygotowaliśmy też filmy, między innymi o mordzie UPA w Hucie Pieniackiej, o obronie Lwowa podczas wojny 1920 roku, o Juliuszu Słowackim, a także fabularny obraz "Pan Wołodyjowski". Naszą przewodniczką po Kresach będzie tradycyjnie Beata Kost, Polka ze Lwowa - kończy dyrektor Gilarski.

W planie tegorocznego pobytu uczniów SMS-u na Kresach są m.in.:

Lwów (Stare miasto, cmentarz Łyczakowski, cmentarz Orląt Lwowskich)

Huta Pieniacka (złożenie wieńca na miejscu zbrodni na ludności polskiej w 1944 r.)

Olesko (miejsce urodzenia króla Jana III Sobieskiego, zwiedzanie zamku)

Podkamień (sanktuarium dominikanów zniszczone przez UPA)

Ihrowica (miejsce tzw. krwawej podolskiej wigilii)

Krzemieniec (miejsce urodzenia poety Juliusza Słowackiego, liceum, dworek)

Dołbysz (Polacy stanowią większość mieszkańców tego miasteczka)

Kuryłówka (miejsce urodzenia Ignacego Jana Paderewskiego, pianisty, kompozytora, premiera Polski w 1919 r.)

Kijów (Klasztor Pieczar, Sobór Marości Bożej - zaliczane do Siedmiu Cudów Ukrainy; Plac Niepodległości - miejsce Pomarańczowej rewolucji)

Chmielnicki (250-tysięczne miasto, 10 procent mieszkańców to Polacy; na osiedlu Gryczany 7 maja jedna z ulic ma otrzymać imię Lecha Kaczyńskiego; w Chmielnicki znajduje się największy na Ukrainie bazar)

Kamieniec Podolski (słynna twierdza kamienicka, w której m.in. w 1672 zginął komendant obrony zamku, płk Jerzy Wołodyjowski)

Chocim (tu rozegrała się w 1673 bitwa, w której wojska Jana III Sobieskiego pokonały Turków)

Drohobycz (miejsce urodzenia pisarza Bruno Schulza)

Truskawiec (ośrodek sanatoryjno-uzdrowiskowy)

Borysław (ośrodek wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego)

W sumie, ok. 1500 km patriotycznej wędrówki po Kresach...


RK


WIADOMOŚCI

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty