Strona główna > Piłka nożna
3-1 z Rumunią, hat-trick Lewandowskiego2017-06-11 00:42:00

Piłkarska reprezentacja Polski wygrała 3-1 z Rumunią w meczu eliminacji mistrzostw świata 2018. Wszystkie gole dla biało-czerwonych strzelił kapitan drużyny Robert Lewandowski. Podopieczni selekcjonera Adama Nawałki są coraz bliżej awansu na finały w Rosji.

Warszawa (PGE Narodowy): Polska - Rumunia 3-1 (1-0)

1-0 Robert Lewandowski 29 (karny)

2-0 Robert Lewandowski 57

3-0 Robert Lewandowski 62 (karny)

3-1 Bogdan Stancu 77

Sędziował Ruddy Buquet (Francja). Żółta kartka: Săpunaru (Rumunia). Widzów 57 128.

POLSKA: Wojciech Szczęsny - Łukasz Piszczek, Thiago Cionek, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk - Krzysztof Mączyński (44 Grzegorz Krychowiak), Karol Linetty (72 Arkadiusz Milik) - Jakub Błaszczykowski, Piotr Zieliński (81 Łukasz Teodorczyk), Kamil Grosicki - Robert Lewandowski.

RUMUNIA: Ciprian Tătărușanu - Romario Benzar, Vlad Chiricheș, Cristian Săpunaru, Alin Toșca, Iasmin Latovlevici (60 Gheorghe Grozav) - Bogdan Stancu, Răzvan Marin (79 Sergiu Hanca), Mihai Pintilii, Alexandru Chipciu (60 Nicolae Stanciu) - Florin Andone.

Rumuni od początku grali pięcioma obrońcami, więc nie było łatwo przedrzeć się przez ich szyki. Pierwszy, jakże ważny, gol padł w 29. minucie. Błaszczykowski dośrodkowywał z prawego skrzydła, a biegnącego do piłki Lewandowskiego sfaulował Sapunaru. Arbiter podyktował jedenastkę, którą wykorzystał - w swoim stylu - Lewandowski. Strzelił półgórnie przy prawym słupku, futbolówka po rękach bramkarza wpadła do siatki.

W 36. i 38. minucie dwukrotnie znakomitymi prostopadłymi podaniami popisywał się Mączyński. Najpierw jednak Grosicki (50. występ w barwach narodowych) w sytuacji sam na sam strzelił w ręce bramkarza, a następnie Lewandowski próbując go minąć przegrał pojedynek. Mogło być 3-0... Niestety, przed przerwą Mączyński opuścił boisko po tym jak został uderzony przez jednego z graczy rumuńskich kolanem w głowę.

Goście mieli w I połowie jedną okazję. W 41. minucie Latovlevici uderzył z 13 m, ale niecelnie.

W 57. minucie było 2-0. Rozgrywający świetne spotkanie Zieliński wrzucił piłkę z kornera na 7. metr, a Lewandowski posłał ją głową do siatki przy lewym słupku. Pięć minut później "Lewy" skompletował hat-trick, ponownie z karnego, tym razem w lewy dolny róg. Jedenastkę wypracował Zieliński, sfaulował go Tosca.

Lewandowski w 87 meczach w reprezentacji zdobył w sumie 46 goli, co daje mu drugie miejsce na liście wszech czasów - za Lubańskim (48), a przed Latą (45). W eliminacjach MŚ strzelił już 11 bramek i wraz z Portugalczykiem Ronaldo jest liderem klasyfikacji snajperów.

Rumuni w 77. minucie zdobyli honorowego gola. B. Stancu uderzył z ok. 25 m, piłka odbiła się od pleców Andone i po rykoszecie wpadła w prawe "okienko". 10 minut później szansy na kontaktowe trafienie nie wykorzystał Hanca strzelając nad poprzeczką. Pod koniec biało-czerwoni pogubili się, na szczęście zdołali utrzymać korzystny wynik.

Selekcjoner Adam Nawałka:

- Jest entuzjazm, ale bez euforii. Przed nami cztery mecze, które zadecydują o tym, kto pojedzie do Rosji. Wierzymy, że będziemy kontynuować dobrą passę. Chcemy spokojnie pracować, nie używając na razie wielkich słów.

GRUPA E

Kazachstan - Dania 1-3 (0-1)

0-1 N. Jørgensen 27

0-2 Eriksen 51 (karny)

1-2 Kuat 76

1-3 Dolberg 81

Czerona kartka: Islamkhan (43, Kazachstan).

6. Kazachstan  6   2   4-16

1 września: Kazachstan - Czarnogóra (18:00), Dania - Polska (20:45), Rumunia - Armenia (20:45)

4 września: Armenia - Dania (18:00), Czarnogóra - Rumunia (20:45), Polska - Kazachstan (20:45)

5 października: Armenia - Polska (18:00), Czarnogóra - Dania (20:45), Rumunia - Kazachstan (20:45)

8 października: Kazachstan - Armenia (18:00), Polska - Czarnogóra (18:00), Dania - Rumunia (18:00)