Strona główna > Piłka nożna
Holandia trzecią drużyną świata, Brazylia poza podium2014-07-13 08:40:00

W meczu o trzecie miejsce piłkarskich MŚ 2014 Holandia pokonała Brazylię 3-0. W historii Mundialu Oranje trzykrotnie zdobywali srebro (1974, 1978, 2010), teraz po raz pierwszy przypadł im brąz.

Mecz o 3. miejsce, Brasilia (Estadio Nacional): Brazylia - Holandia 0-3 (0-2)

0-1 Robin van Persie 3 (karny)

0-2 Daley Blind 17

0-3 Georginio Wijnaldum 90+1

Sędziował Djamel Haimoudi (Algieria). Żółte kartki: Silva, Fernandinho, Oscar - Robben, de Guzman. Widzów 68 034.

BRAZYLIA: Julio Cesar - Maicon, Thiago Silva, David Luiz, Maxwell - Paulinho (57 Hernanes), Oscar, Luiz Gustavo (46 Fernandinho) - Ramires (73 Hulk), Jo, Willian. Trener: Luiz Felipe Scolari.

HOLANDIA: Jasper Cillessen (90+3 Michel Vorm) - Dirk Kuyt, Stefan de Vrij, Ron Vlaar, Bruno Martins Indi, Daley Blind (70 Daryl Janmaat) - Georginio Wijnaldum, Jonathan de Guzman, Jordy Clasie (90 Joel Veltman) - Robin van Persie, Arjen Robben. Trener: Louis van Gaal.

Brazylia nie zmazała plamy po półfinałowej klęsce z Niemcami (1-7), również mecz o brąz okazał się rozczarowaniem dla kibiców Canarinhos.

Zaczęło się dla gospodarzy fatalnie. W 2. minucie van Persie dograł do wychodzącego na pozycję Robbena, ten popędził w kierunku bramki, ale został powstrzymany faulem przez Silvę. Z powtórek telewizyjnych wydawało się, że nastąpiło to tuż przed polem karnym, ale arbiter uznał, że jednak w jego granicach, więc podyktował jedenastkę, którą pewnie wykorzystał van Persie. Silva został oszczędzony, dostał tylko żółtą kartkę, choć mógł dostać czerwoną.

Niecały kwadrans później było 0-2. Robben podał na prawo do de Guzmana (był na minimalnym spalonym, ale sędziowie nie zareagowali), ten podciągnął do linii końcowej i dośrodkował w pole bramkowe, skąd David Luiz wybił piłkę głową, ale prosto pod nogi znajdującego się na 11. metrze, zupełnie nieobstawionego, Blinda, który uderzył pod poprzeczkę.

Gospodarze próbowali odrobić straty. Z daleka strzelał Oscar, a w 38. minucie po jego wrzutce z wolnego futbolówkę głową musnął Luiz Gustavo, po czym Paulinho i David Luiz spóźnili się z dobitką o stopę.

Po przerwie podopieczni trenera Scolariego nadal atakowali, lecz nie mieli konceptu na dobrze zorganizowaną defensywę rywali. W 60. minucie z linii szesnastki uderzył Ramires, ale tuż obok prawego słupka. Osiem minut później w polu karnym padł Oscar, arbiter uznał jednak, że faulu Blinda nie było i pokazał żółty kartonik Brazylijczykowi. Decyzja dyskusyjna. Na 11 minut przed końcem ostatniej szansy nie wykorzystał najaktywniejszy w teamie Selecao Oscar.

W doliczonym czasie Holendrzy dobili gospodarzy. Robben zagrał na prawo do Janmaata, ten podał dołem do środka do Wijnalduma, który z 8 metrów strzelił do siatki w "krótki" róg.

W podstawowej jedenastce Oranje zabrakło Sneijdera, który na rozgrzewce doznał kontuzji. Zastąpił go de Guzman. Trener Louis van Gaal, wprowadzając w końcówce dwóch rezerwowych, wykorzystał w całym Mundialu wszystkich 23 zawodników!

Gracz meczu: Arjen Robben (Holandia)