Facebook
kontakt
logo
Strona główna > MISTRZOSTWA POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH
100 Lat Polskiej Piłki Nożnej - odpowiedzi2019-06-20 20:57:00

Uwaga, kibice! Wszystkim zainteresowanym Konkursem 100 Lat Polskiej Piłki Nożnej podajemy prawidłowe odpowiedzi.


Oto prawidłowe odpowiedzi:

1. Które polskie drużyny piłkarskie kobiet mają w swoim dorobku tytuły mistrzyń kraju oraz zdobyły Puchar Polski? Wymień przynajmniej 7 z nich. (za 7 punktów)

1. Czarni Sosnowiec, Pafawag Wrocław, Zagłębianka Dąbrowa Górnicza, Stilon Gorzów, AZS Wrocław, Unia Racibórz, Medyk Konin, Górnik Łęczna


2. Podaj nazwiska pierwszych sześciu (6) strzelców bramek dla Polski w eliminacjach do ME i Pucharu Narodów. (za 6 punktów)

2. Pohl, Brychczy, Jarosik, Liberda, Grzegorczyk, Sadek


3. W finałach Pucharu Polski wielu piłkarzy zdobyło po 3 i więcej bramek. Podaj nazwiska pierwszych pięciu autorów tzw. hat-tricku. (za 5 punktów)

3. Kempny, Pohl, Lubański, Jerzy Wilim, Furtok


4. Wymień drużyny z Dolnego Śląska, które występowały bądź występują w najwyższej klasie piłkarskiej. (za 5 punktów)

4. Śląsk Wrocław, Górnik Wałbrzych, Zagłębie Wałbrzych, Zagłębie Lubin, Górnik Polkowice, Miedź Legnica


5. Z drużynami pięciu krajów polskiej drużynie nie udało się strzelić żadnej bramki w meczu międzypaństwowym. Wymień te kraje. (za 5 punktów)

5. Kamerun, Kuba, Egipt, Paragwaj, Nigeria


6. Którzy trenerzy I reprezentacji pełnili funkcję Prezesa PZPN? (za 5 punktów)

6. Edward Cetnarowski, Kazimierz Glabisz, Tadeusz Kuchar, Andrzej Przeworski, Kazimierz Górski, Zbigniew Boniek


7. Wymień nazwiska sędziów, którzy przynajmniej 3 razy prowadzili zawody jako główni w finałach Pucharu Polski mężczyzn. (za 4 punkty)

7. Alojzy Jarguz, Tomasz Mikulski, Grzegorz Gilewski, Jacek Granat


8. W jednym z meczów polskiej reprezentacji trzech naszych zawodników pełniło funkcję kapitana drużyny. Podaj jaki był to mecz oraz podaj nazwiska naszych kapitanów. (za 4 punkty)

8. Tych meczów było więcej, wszystkie odpowiedzi uznawano za prawidłowe

• Polska - ZSRR 23.08.1989 (Prusik, Urban, Warzycha)

• Polska - Izrael 17.08.2005 (Kłos, Krzynówek, Rząsa)

• Polska - Korea Płd 27.03.2018 (Lewandowski, Glik, Grosicki)

• Polska - Irlandia 11.09.2018 (Glik, Krychowiak, Szczęsny)


9. W którym meczu I reprezentacji sędzia usunął z boiska dwóch naszych piłkarzy? Podaj nazwiska piłkarzy, przeciwnika naszej drużyny i wynik spotkania. (za 4 punkty)

9. Roman Kosecki i Piotr Świerczewski - mecz Słowacja - Polska 4:1


10. Jeden z finałów Superpucharu Polski prowadzili zagraniczni sędziowie. Podaj rok finału, drużyny jakie grały oraz kraj jaki reprezentowali. (za 4 punkty)

10. Marai Al.-Awaji z Arabii Saudyjskiej, 2010 rok, mecz Lech - Jagiellonia (Superpuchar)


11. O tym meczu brak wzmianki nawet w sprawozdaniach PZPN. Jedynym dokumentem jest obraz Vlastimila Hofmana przedstawiający zwycięską drużynę. Podaj co to za mecz, nazwę drużyny, jej przeciwnika i wynik spotkania. (za 4 punkty)

11. Finał PP Wisła - Sparta Lwów, wynik 2:1 (niektóre źródła podają wynik 2:0). Wielu ekspertów jest zdania, że obraz został namalowany w 1925 roku po derbowym meczu Wisły z Cracovią gdy wiślacy ulegli 1:5. Obie odpowiedzi uznano za prawidłowe.


12. W 1955 roku w Warszawie odbył się V Festiwal Młodzieży i Studentów, w trakcie którego rozegrano turniej piłkarski. Jakie drużyny z Polski wystąpiły w tym turnieju i jakie wywalczyły miejsca? (za 4 punkty)

12. Warszawa - 3 miejsce; Katowice - 7-8 miejsce


13. Ile bramek i przeciwko jakim państwom w eliminacjach do ME strzelił Włodzimierz Lubański? (za 4 punkty)

13. 6 bramek; z Turcją - 3, z Belgią - 2, z Albanią - 1


14. W eliminacjach do ME trzech naszych zawodników strzeliło samobójcze gole. Podaj ich nazwiska. (za 3 punkty)

14. Janas, Wójcicki, Wandzik


15. W listopadzie 1945 roku w Warszawie rozegrany został mecz międzynarodowy zakończony wynikiem 4:3. Jakie drużyny wystąpiły w tym meczu i kto zwyciężył? (za 3 punkty)

15. Reprezentacja armii brytyjskiej - zespół złożony z zawodników Legii i Polonii wygrali Brytyjczycy. Uznawano też gdy ktoś podał, że był to zespól Alianckiej Reprezentacji Renu.


16. Podaj nazwisko pierwszego polskiego piłkarza, który w meczu reprezentacji strzelił samobójczego gola. Podaj nazwisko piłkarza, przeciwnika naszego zespołu oraz wynik meczu. (za 3 punkty)

16. Gintel Ludwik; Polska - Węgry 0:3


17. Kiedy i kto powołał do życia Polski Związek Piłki Nożnej? Podaj dokładną datę, ilość przedstawicieli klubów oraz z ilu okręgów byli ci przedstawiciele. (za 3 punkty)

17. 31 klubów z 5 okręgów; 20-21.XII.1919 rok


18. W którym roku Polski Związek Piłki Nożnej został oficjalnie przyjęty w skład członków FIFA? Podaj dokładną datę, miejsce Kongresu i nazwisko delegata z PZPN na tym Kongresie. (za 3 punkty)

18. 20.04.1923 rok - Genewa: Jan Weyssenhof


19. Jak nazywał się reprezentant kraju, który jako pierwszy piłkarz został posłem na Sejm i jaki klub reprezentował? (za 2 punkty)

19. Władysław Krupa - Wisła Kraków


20. W 1925 roku wybuchła w naszym kraju tzw. afera o zawodowstwo. Dotyczyła ona dwóch polskich piłkarzy reprezentantów kraju, którzy próbowali szczęścia za granicą, we Włoszech. Podaj nazwiska zawodników zamieszanych w tej aferze. (za 2 punkty)

20. Emil Goerlitz i Józef Słonecki


21. Kto jako pierwszy w historii reprezentacji i w jakim meczu popisał się tzw. hat-trickiem? (za 2 punkty)

21. Wawrzyniec Staliński oraz Zygmunt Steuerman. Uznawano obie odpowiedzi. Jeden strzelił 3 bramki, a drugi klasycznego hat-tricka (trzy gole po kolei)


22. Podczas jednego z meczów naszej reprezentacji na trybunach w Polsce pojawił się Prezydent FIFA Stanley Rous. Podaj przeciwnika naszej drużyny oraz miejsce spotkania. (za 2 punkty)

22. mecz z Bułagrią - 9.11.1969 rok w Warszawie


23. Z kim i z jakim wynikiem polska reprezentacja wygrała pierwszy mecz międzypaństwowy? (za 2 punkty)

23. 2:1 ze Szwecją w Sztokholmie


24. Podaj dokładną datę reaktywowania po II wojnie Polskiego Związku Piłki Nożnej w miejsce istniejącej Sekcji Piłki Nożnej GKKF oraz nazwisko prezesa. (za 2 punkty)

24. 9.12.1956 rok - Stefan Glinka. Uznawano także odpowiedź: Tadeusz Kuchar - 29.06.1945 rok.


25. Do reprezentacji powołano go w ostatniej chwili ściągając na zgrupowanie, a dowiedział się o tym z komunikatu radiowego. Później okazał się bohaterem drużyny. O kim mowa i o jaki mecz chodzi? (za 2 punkty)

25. Gerard Cieślik - mecz Polska - ZSRR 2:1


26. Jakie spotkanie piłkarskiej ekstraklasy po raz pierwszy w historii pokazała Telewizja Polska? Podaj datę meczu i występujące w nim drużyny. (za 2 punkty)

26. Gwardia Warszawa - Górnik Radlin: 7.04.1957 rok


27. Jak nazywał się sędzia, który jako pierwszy polski arbiter prowadził po II wojnie mecz międzypaństwowy? Podaj nazwisko sędziego oraz drużyny grające w tym meczu. (za 2 punkty)

27. Maksymilian Schneider - mecz Czechy - Węgry


28. Jakie drużyny mają w swoim dorobku 4 trofea - mistrzostwo kraju, Puchar Polski, Superpuchar oraz Puchar Ligi? Wymień 2 z 4 drużyn. (za 2 punkty)

28. Legia, Śląsk, Polonia Warszawa, Wisła Kraków


29. Kto z Polaków jako pierwszy otrzymał Rubinowy Order Zasługi, najwyższe odznaczenie UEFA? (za 1 punkt)

29. Kazimierz Górski


30. W dniu 22.09.1968 roku w Bazylei miał odbyć się mecz Szwajcarii z Polską, ale został odwołany. Jaka była tego przyczyna? (za 1 punkt)

30. Inwazja wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację


31. W dniu 3 września 1939 roku w Warszawie na Stadionie Wojska Polskiego Polacy mieli zaplanowany mecz międzypaństwowy. Z kim mieli rozegrać ten mecz nasi piłkarze? (za 1 punkt)

31. z Bułgarią


32. Kto ze znanych polskich piłkarzy wymyślił zawołanie „Orły do boju"? (za 1 punkt).

32. Henryk Reyman.


www.superkibic.eu
REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty