Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Materiały filmowe
Kabel reaktywacja, powrót po 17 latach2018-05-21 18:19:00

Klub Sportowy Kabel Kraków to jedyny krakowski klub, który mając ponad 70-letnią historię został zmuszony do zakończenia działalności. Stało się to po tym jak Bogusław Cupiał i jego Tele-Fonika przejęli klubowe tereny należące do Krakowskiej Fabryki Kabli i wyeksmitowali z nich piłkarzy. Teraz, po ponad 17 latach od likwidacji, ten zasłużony klub wraca na piłkarską mapę Krakowa.


KS Kabel Kraków został założony w 1929 roku przy Krakowskiej Fabryce Kabli mieszczącej się w Krakowie przy ul. Wielickiej. Z przerwą na czas wojennej zawieruchy klub funkcjonował do listopada 2000 roku kiedy rozegrał swoje ostatnie spotkanie na czwartym szczeblu rozgrywkowym. Wcześniej, w latach 90-tych przez kilka sezonów KS Kabel grał nawet w III lidze należąc do czołówki krakowskich klubów piłkarskich i mając na koncie wygrane mecze ligowe chociażby z Cracovią, Garbarnią czy Sandecją. W pamięci kibiców interesujących się ligową piłką tamtych czasów zostały też najbardziej elektryzujące polskie derby branżowe, w których Kabel Kraków rywalizował z Izolatorem Boguchwała.


Kłopoty klubu zaczęły się gdy budujący potęgę Tele-Foniki Bogusław Cupiał przejął krakowski zakład produkujący kable. Początkowo klubowi działacze liczyli, że skoro Tele-Fonika inwestuje w Wiśle, to i dla ich klubu nadeszły lepsze czasy. Jednak prawa wolnego rynku okazały się brutalne. Mimo dramatycznych starań klubowych działaczy o zachowanie wielu lat tradycji i wbrew opinii publicznej, nowy właściciel wyeksmitował KS Kabel ze stadionu przy ul. Wielickiej. Klub pozbawiony obiektu i środków finansowych, które czerpał z jego funkcjonowania, został zlikwidowany i wycofany z rozgrywek pod koniec 2000 roku. Po pewnym czasie, Tele-Fonika wymieniła dawny stadion Kabla na tereny Cracovii przy Alei 3 Maja i tak powstała tam baza treningowa Pasów. W ten sposób przestał istnieć przedwojenny klub sportowy o ponad 70-letniej historii.


Niespodziewanie, po ponad 17 latach od tamtych wydarzeń, za sprawą społeczności skupionej wokół amatorskich rozgrywek Futbolowej Ligi Szóstek ma dojść do reaktywacji klubu. Przypomnijmy, że od 2015 roku FLS dzierżawi od miasta i sukcesywnie modernizuje zabytkowy stadion przy ul. Parkowej. To właśnie tam swoje mecze będzie rozgrywał reaktywowany KS Kabel. Drużyna ma być złożona z najlepszych zawodników grających w lidze szóstek i stanowić reprezentację tej ligi w futbolu 11-osobowym.


Inicjatorzy reaktywacji liczą też na duże zaangażowanie osób skupionych wokół rozgrywek i tworzą klub w modelu społecznościowym, a więc takim gdzie bezpośredni wpływ na najważniejsze klubowe decyzje mają kibice.


Więcej informacji na temat reaktywacji można uzyskać na stronie internetowej http://fls-kabel.pl oraz na profilu reaktywacji na portalu Facebook: https://www.facebook.com/FLS-Kabel-Krak%C3%B3w-190022515153367/


www.fls-kabel.pl (Maciej Ziemba)


Zobacz film
REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty