Strona główna > Koszykówka
Biało-czerwoni zagrają po 52 latach w MŚ2019-02-22 21:30:00

Reprezentacja Polski koszykarzy pokonała w Varażdinie Chorwację 77:69 i awansowała na Mistrzostwa Świata w Chinach!

Chorwacja - Polska 69:77 (16:8, 20:24, 23:29, 10:16)

Chorwacja: Kruslin 21, Bilan 10, Perić 10, Katić 8, Planinić 8, Mustapić 6, Junaković 2, Marcinković 2, Vuković 2, Perković 0.

Polska: Ponitka 20, Slaughter 15, Sokołowski 12, Waczyński 10, Koszarek 9, Lampe 9, Hrycaniuk 2, Cel 0, Gruszecki 0, Sulima 0, Wyka 0.

Początek spotkania był fatalny. Biało-czerwoni przegrywali 0-14 i dopiero po 7 minutach trafili do kosza. Później było coraz lepiej. W III kwarcie podopieczni Mike'a Taylora wyszli na prowadzenie, a w czwartej powiększyli przewagę, dzięki zwłaszcza świetnej postawie Ponitki, Slaughtera i Sokołowskiego.

Awans był zależny od wyniku meczu Włochy - Węgry. Wygrali Włosi, co zapewniło sukces biało-czerwonym.

Reprezentacja Polski tylko raz w swojej historii występowała na Mistrzostwach Świata - w 1967 roku w Urugwaju. Wtedy drużyna prowadzona przez słynnego trenera Witolda Zagórskiego zajęła wysokie piąte miejsce. Podczas tej imprezy biało-czerwoni wygrali cztery z dziewięciu meczów, a najlepszym strzelcem całych mistrzostw został Bohdan Likszo. Drugie miejsce w tej klasyfikacji miał Mieczysław Łopatka - wybrany później do najlepszej piątki turnieju.