Strona główna > Koszykówka > Reprezentacja
MŚ koszykarzy: Wenezuela pokonana2019-09-01 10:10:00

Reprezentacja Polski koszykarzy pokonała Wenezuelę 80:69 w swoim pierwszym meczu na mistrzostwach świata w Chinach. Kolejne spotkanie biało-czerwoni zagrają w poniedziałek o godz. 14:00, a rywalem będą gospodarze mundialu. Transmisja w TVP2 i TVP Sport.

31.08.2019: Polska - Wenezuela 80:69 (22:24, 22:12, 16:15, 20:18)

POLSKA: M. Sokołowski 16 (2), M. Ponitka 15, A. Waczyński 13 (2), A. Cel 12 (2), A. Hrycaniuk 10, A.J. Slaughter 7 (1), K. Gruszecki 3 (1), D. Kulig 2, Ł. Koszarek 2, A. Balcerowski 0.

WENEZUELA: P. Chourio 15 (3), N. Colmenares 14 (1), D. Lewis 12 (2), J. Zamora 5 (1), G. Vargas 5, M. Ruiz 5, H. Guillent 5 (1), M. Carrera 5, J. Vargas 2, A. Perez 1, L. Bethelmy 0, W. Graterol 0.

Polacy bardzo dobrze zaczęli ten mecz - świetne podanie Adama Hrycaniuka wykorzystał Mateusz Ponitka. Nasi prowadzili 4:0. Później lepiej prezentowali się jednak Wenezuelczycy, a konkretnie - Nestor Colmenares, który wykorzystywał swoją przewagę fizyczną. Dodatkowo, rywale trafiali za trzy - dzięki temu mieli nawet 7 punktów przewagi. Biało-czerwoni szybko odrabiali straty, a po akcjach Mateusza Ponitki i Michała Sokołowskiego doprowadzili do remisu. Ostatecznie po 10 minutach oraz trafieniu Pedro Chourio rywale prowadzili 24:22.

W drugiej kwarcie trójki rzucali jednak Michał Sokołowski i Adam Waczyński, a to pozwalało ekipie trenera Mike’a Taylora na przejęcie inicjatywy. Późniejsza szybka akcja wykończona przez Mateusza Ponitkę oznaczała, że kadra miała nawet 8 punktów przewagi. Biało-czerwoni nie pozwalali Wenezueli na zdobywanie punktów z dystansu, poprawili obronę i grali twardo. Kolejna akcja 2+1 Ponitki ustawiła wynik spotkania po pierwszej połowie na 44:36.

Po przerwie z większą energią wyszła ekipa trenera Fernando Duro - seria 6:0 pozwoliła im na znaczne zbliżenie się do naszej reprezentacji. Trójką przerwał to Aaron Cel, a następnie swoje umiejętności w polu trzech sekund potwierdzał Adam Hrycaniuk. Po dobitce Michała Sokołowskiego kadra miała aż 11 punktów przewagi. Po 30 minutach było ostatecznie 60:51.

Aaron Cel dość szybko powiększył prowadzenie Polaków do 12 punktów na początku czwartej kwarty. Zespół trenera Mike’a Taylora kontrolował sytuację na parkiecie - kolejne trafienia z dystansu Waczyńskiego i Cela dawały już wynik 73:57. Wenezuela ambitnie walczyła o lepszy wynik do samego końca, ale to było za mało na naszą kadrę - przewaga była bezpieczna. Pierwsze zwycięstwo na mistrzostwach świata po 52 latach przerwy stało się faktem - Polacy wygrali 80:69.

pzkosz.pl (wk)

Sobotnie wyniki MŚ Chiny 2019

GRUPA A (Pekin): Polska - Wenezuela 80:69, Chiny - Wybrzeże Kości Słoniowej 70:55 (14:16, 15:13, 22:12, 19:14).

W światowym rankingu FIBA Wenezuela zajmuje 20. miejsce, Polska 25., Chiny 30., a WKS 64.

GRUPA B (Wuhan): Rosja - Nigeria 82:77, Argentyna - Korea Płd. 95:69

GRUPA C (Guangzhou): Iran - Portoryko 81:83, Hiszpania - Tunezja 101:62

GRUPA D (Foshan): Angola - Serbia 59:105, Filipiny - Włochy 62:108