Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Główna środek > Futbol mlodzieżowy
Będą duże zmiany w ligach juniorów młodszych2015-03-17 10:51:00

Polski Związek Piłki Nożnej planuje utworzenie Centralnej Ligi Juniorów Młodszych, być może już nawet od sezonu 2015/2016. Rozgrywki centralne o klubowe mistrzostwo Polski zastąpiłyby obecnie obowiązującą formułę makroregionalną, a więc rywalizację toczoną tylko wiosną, w 4 grupach po 8 drużyn, a kończoną turniejem finałowym.


Najważniejsze założenia projektu CLJM:

- rozgrywki prowadzone na szczeblu centralnym

- rozgrywki prowadzone w 2 grupach liczących po 8 lub 16 klubów

- sezon rozgrywkowy obejmujący 2 lub 4 rundy

- faza mistrzowska i pucharowa, awans czterech najwyżej sklasyfikowanych klubów (z 1. i 2. miejsca w grupach) do fazy pucharowej

- dofinansowanie uczestników rozgrywek przez PZPN na poziomie porównywalnym do CLJS

- koszty obsady sędziowskiej pokrywane przez PZPN

 

Projekt 1 przewiduje dwie grupy CLJM, zachodnią i wschodnią, w każdej po 16 klubów (po 2 z każdego ZPN). Rozgrywki całoroczne, identyczne jak w istniejącej już CLJS. Po zakończeniu sezonu spadałyby 4 zespoły z każdej grupy, awansowałyby też 4 - po jednostopniowych barażach. Po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy kwalifikowałyby się do fazy pucharowej o mistrzostwo Polski.

 

Projekt 2 przewiduje dwie grupy CLJM, zachodnią i wschodnią, w każdej po 8 klubów (po 1 z każdego ZPN). Rozgrywki całoroczne, czterorundowe. Po zakończeniu sezonu spadałyby 2 zespoły z każdej grupy, awansowałyby też 2 - po dwustopniowych barażach. Po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy kwalifikowałyby się do fazy pucharowej o mistrzostwo Polski.

 

Ostateczna decyzja dotycząca terminu ewentualnej reorganizacji rozgrywek juniorów młodszych ma być podjęta przez PZPN po przeprowadzeniu w każdym województwie konsultacji z klubami - potencjalnymi uczestnikami CLJM. Być może ta decyzja zapadnie już na najbliższym posiedzeniu zarządu PZPN, 26 marca.

 

Małopolski ZPN taką konsultację - z inicjatywy Wydziału Szkolenia - przeprowadził w poniedziałek, a swoje stanowisko przekazał do PZPN dzisiaj. Jest ono następujące:

 

Projekt został skonsultowany z siedmioma czołowymi klubami - potencjalnymi uczestnikami rozgrywek.


Opowiedziały się one jednogłośnie za rozgrywkami MAKROREGIONALNYMI jako optymalną formułą rywalizacji w tej kategorii wiekowej. Rozgrywki te mogłyby być prowadzone w dotychczasowej formule, tj. wiosną w 4 grupach liczących po 8 drużyn bądź w formule poszerzonej - to nasza propozycja - czyli w 4 grupach po 12 (lub nawet 16) drużyn i w cyklu całorocznym. Byłoby to nawiązanie do planowanej przez PZPN nowej struktury rozgrywek seniorów na szczeblu III-ligowym. Formuła makroregionalna, w opinii klubów małopolskich, byłaby również bardziej sensowna w rywalizacji juniorów starszych - w obu przypadkach ze względów finansowych, sportowych i szkoleniowych.

 

Gdyby głos Małopolski znalazł się w mniejszości, a koncepcja organizacji Centralnej Ligi Juniorów Młodszych od sezonu 2015/2016 miałaby jednak zostać wdrożona do realizacji, to kluby naszego regionu opowiadają się jednogłośnie za PROJEKTEM 1, tj. 2 grupami po 16 drużyn. Jednocześnie kluby Małopolski wnioskują o wyższe niż obecne dofinansowanie rozgrywek przez PZPN, a ponadto wnoszą o inny podział geograficzny rozgrywek CLJ, tj. północ-południe zamiast obowiązującego wschód-zachód.

 

W konsultacji dot. projektu CLJ dla juniorów młodszych uczestniczyli przedstawiciele Wisły, Cracovii, Hutnika, Garbarni, MKS SMS Kraków, Sandecji Nowy Sącz i Tarnovii.

 

                                                                                                    Małopolski Związek Piłki Nożnej


* Niektóre wypowiedzi z dyskusji o projekcie CLJM:

 

Władysław Łach, trener koordynator grup młodzieżowych Cracovii:

- Z oceną sportową i organizacyjną CLJ w kategorii juniorów starszych trzeba poczekać przynajmniej jeszcze jeden sezon, jeszcze nie wiemy dobrze czy tamta reorganizacja jest korzystna, a już mamy mieć nową... Mamy już klubowe doświadczenie wynikające z udziału w rozgrywkach centralnych zarówno juniorów starszych, jak i młodszych. Naszym zdaniem, zdecydowanie bardziej sensowne są rozgrywki makroregionalne, nawet całoroczne. Należałoby, przy tworzeniu regulaminów, zadbać formalnie o ciągłość szkolenia w klubach, to znaczy wprowadzić obowiązek gry czterech-pięciu graczy z młodszego rocznika.

 

Bartosz Margasiński, dyrektor sportowy Hutnika Nowa Huta:

- Centralna Liga Juniorów to dla naszego województwa zły pomysł, myślę także o kategorii juniora starszego. Idealnym wzorem szkolenia są rozgrywki makroregionalne, to moim zdaniem bardzo dobry projekt, gwarantujący wysoki poziom sportowy. Doświadczyliśmy tego jako klub uczestnicząc w tych rozgrywkach. Liga centralna, paradoksalnie, stoi na niższym poziomie, gdyż niektóre zespoły z niektórych regionów ustępują umiejętnościami rywalom.

 

Janusz Świerad, trener koordynator grup młodzieżowych Sandecji Nowy Sącz:

- Optymalna dla drużyn Małopolski to liga makroregionalna. Mamy w regionie osiem-dziewięć bardzo dobrych zespołów, więc dalekie podróże na drugi koniec Polski niekoniecznie przyczyniają się do wzrostu poziomu.

 

Piotr Skrobowski, członek Wydziału Szkolenia MZPN, b. reprezentant Polski i b. piłkarz Wisły:

- Ujemną stroną tej reorganizacji są kwestie finansowe. Kluby nie otrzymują dostatecznego wsparcia z PZPN. Kiedyś, jak jeszcze istniała Młoda Ekstraklasa, klub otrzymywał pięć tysięcy złotych na każdy wyjazd. Teraz w Centralnej Lidze Juniorów otrzymuje o wiele mniej. W tej kategorii wiekowej zawodnicy nie powinni spędzać czasu w hotelach, czy podróżować na mecze nocami, dlatego jestem za ligą makroregionalną.


Lucjan Franczak, przewodniczący Wydziału Szkolenia MZPN:

- My mamy kontrprojekt. Utwórzmy ligę w formule makroregionalnej, w czterech grupach po dwanaście (a nawet szesnaście) drużyn. Każdy region miałby w niej na początek trzy albo cztery zespoły. Takie rozgrywki gwarantowałyby dobry poziom, a także mniejsze koszty niż w przypadku ligi centralnej, w której na mecze trzeba czasami jeździć po 500-700 kilometrów.

MLJM: Nikt nie spada z I ligi

Ewentualne utworzenie Centralnej Ligi Juniorów Młodszych spowoduje zmianę struktury rozgrywek wojewódzkich w Małopolsce. Bardzo możliwy jest w tej sytuacji powrót do formuły całorocznej z udziałem np. 14 drużyn.

 

Zanim zapadną decyzje dotyczące przyszłości (najpierw w Warszawie, a później w Krakowie), prezydium zarządu MZPN przyjęło na posiedzeniu 12 marca aneks do Regulaminu Małopolskiej Ligi Juniorów na sezon 2014/2015. W związku z tym, że zniesiony zostanie od przyszłego sezonu podział na wojewódzką I i II ligę, w rundzie wiosennej 2015 z I ligi nikt nie spadnie. Z II ligi na szczeblu wojewódzkim pozostaną czołowe dwa zespoły, natomiast zespoły z miejsc 3-8 spadną do lig okręgowych.


RST/MZPN


tren_jun.jpg


2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty