Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Główna środek > III liga
Franciszek Smuda trenerem Widzewa2017-08-08 20:50:00

Franciszek Smuda zastąpi na stanowisku trenera piłkarzy Widzewa Przemysława Cecherza. Były selekcjoner reprezentacji Polski zadebiutuje w nowej roli w meczu 2. kolejki III ligi przeciwko Świtowi Nowy Dwór Mazowiecki.


Franciszek Smuda ma 69 lat. Jego gwiazda trenerska rozbłysła właśnie w Widzewie, z którym dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski (w 1996 i 1997 roku). Pod jego wodzą drużyna awansowała do Ligi Mistrzów. Na kolejny występ polskiego zespołu w tych rozgrywkach czekaliśmy 20 lat.


Z czynnych szkoleniowców Smuda może pochwalić się najdłuższym stażem w polskiej ekstraklasie. Zadebiutował na ławce trenerskiej w najwyższej klasie rozgrywkowej jako opiekun Stali Mielec w sezonie 1993/1994. Ma na koncie trzy mistrzostwa Polski - dwa z Widzewem Łódź i jedno z Wisłą Kraków. Zdobył też Puchar Polski z Lechem Poznań. Z Widzewem i Wisłą świętował również zwycięstwo w Superpucharze Polski.


Ostatnio "Franz" pracował w Górniku Łęczna. Przed Górnikiem trenował siedem klubów polskiej ekstraklasy. Po Stali prowadził Widzew Łódź (w sumie cztery razy), Wisłę Kraków (trzy razy), Zagłębie Lubin (dwukrotnie), Legię Warszawa, Odrę Wodzisław Śląski i Lecha Poznań. Ma na koncie również epizod w II-ligowej Piotrcovii Piotrków Trybunalski i dwa zagraniczne angaże. W 2004 roku trenował cypryjską Omonię Nikozja, a od stycznia do maja 2013 roku prowadził niemiecki SSV Jahn Ratyzbona.


Najdłużej jednorazowo pracował jednak w Widzewie. Jego pierwsza kadencja na stadionie przy al. Piłsudskiego trwała 1129 dni.


W latach 2009-2012 był selekcjonerem reprezentacji Polski, którą poprowadził podczas rozgrywanych w naszym kraju mistrzostw Europy.


widzew.com (Dariusz Cieślak)
REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty