Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Główna środek > Ekstraklasa
Galeria Legend Ekstraklasy w TVP Sport2018-10-09 22:47:00

Przez ponad 90 lat najwyższa polska liga piłkarska doczekała się wielu gwiazd światowego formatu. To one ściągały na trybuny tysiące kibiców. Dziś dwudziestu dwóch z nich jest członkami Galerii Legend Ekstraklasy. Ich historie zostaną opowiedziane w filmie wyemitowanym w TVP Sport w środę 10 października o godzinie 20:15.


Ernest Wilimowski, Henryk Reyman, Teodor Peterek, Gerard Cieślik, Ernest Pohl, Lucjan Brychczy, Włodzimierz Lubański, Hubert Kostka, Stanisław Oślizło, Kazimierz Deyna, Grzegorz Lato, Andrzej Szarmach, Zbigniew Boniek, Włodzimierz Smolarek, Mirosław Okoński, Marek Citko, Maciej Szczęsny, Jacek Zieliński, Tomasz Frankowski, Maciej Żurawski, Robert Lewandowski i Andrzej Juskowiak. To oni - bohaterowie piłkarskiej Polski przez ponad dziewięć dekad, strzelcy niezapomnianych goli oraz autorzy wspaniałych parad, architekci wielkich sukcesów klubów i reprezentacji - tworzą Galerię Legend Ekstraklasy.


Wyboru członków Galerii Legend Ekstraklasy dokonali, spośród stu pięciu kandydatów, kibice głosując w oficjalnej aplikacji mobilnej Ekstraklasa oraz eksperci piłkarscy. Wśród nich: piłkarze i trenerzy (w tym trzech selekcjonerów kadry Polski!), którzy z wieloma laureatami spotykali się na murawach, jak Jerzy Engel, Jacek Gmoch, Andrzej Iwan, Stefan Majewski, czy Marcin Rosłoń; świetni dziennikarze znani z telewizyjnych anten i łam prasowych – Dariusz Szpakowski, Robert Błoński, Paweł Czado, Zbigniew Mroziński, Żelisław Żyżyński, Janusz Basałaj i Ryszard Niemiec, a także historycy i statystycy piłki nożnej – Andrzej Gowarzewski i Wojciech Frączek.


W filmie „Galeria Legend Ekstraklasy”, wspomniani eksperci starają przybliżyć się nieznane historie z udziałem wielkich piłkarzy. Kto głową grał równie skutecznie, co nogami? Którego z zawodników do dziś boją się w Brazylii? Którzy zawodnicy wystąpili w teleturnieju? Kto schował kamerę dziennikarzom? Kogo kochała cała Polska? Po czyich pudłach mikrofon chciał odłożyć Jan Ciszewski? Jakiej odpowiedzi udzielił dziennikarzowi Jacek Zieliński na pytanie, który ze swoich meczów uważa za najlepszy? Tego wszystkiego dowiedzieć się można z filmu „Galeria Legend Ekstraklasy”.


Ale nie tylko opowieści ekspertów tworzą ten niezwykły obraz. Zawiera on także wiele archiwalnych zdjęć udostępnionych przez agencję 400mm.pl, Narodowe Archiwum Cyfrowe, kluby oraz rodziny zawodników,, a przede wszystkim materiały z meczów Ekstraklasy, europejskich pucharów i reprezentacji Polski z udziałem głównych bohaterów. Wszystko to składa się na film, dokumentujący ponad 90 lat istnienia Ekstraklasy. 


W środę 10 października o godzinie 20:15 zapraszamy Państwa do odbycia na kanale TVP Sport fascynującej podróży w głąb dziejów polskiej piłki nożnej ze znakomitymi przewodnikami! Film zrealizowany został przez Ekstraklasę Live Park. 


ekstraklasa.org
REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty