Strona główna > Aktualności
MŚ koszykarzy: Po porażce z USA Polacy ósmą drużyną świata2019-09-14 17:56:00

Reprezentacja Polski koszykarzy zakończyła mistrzostwa świata w Chinach na wysokim, ósmym miejscu! W spotkaniu o siódmą lokatę lepsi byli Amerykanie, którzy zwyciężyli 87-74.

O 7. miejsce, Pekin:

USA - Polska 87-74 (28-14, 19-16, 16-25, 24-19)

USA: D. Mitchell 16 (4), J. Harris 14 (2), K. Middleton 13 (1), D. White 12, H. Barnes 10 (1), J. Brown 8 (2), M. Turner 7 (1), M. Plumlee 4, B. Lopez 3 (1).

POLSKA: M. Ponitka 18 (1), A. Waczyński 17 (3), A.J. Slaughter 15 (1), D. Kulig 9 (1), M. Sokołowski 7 (1), A. Hrycaniuk 4, D. Olejniczak 2, A. Balcerowski 2, A. Cel 0, K. Gruszecki 0, Ł. Koszarek 0, K. Łączyński 0.

Pierwsze punkty zdobył Mateusz Ponitka, ale chwilę później dwiema trójkami Joe Harrisa i Donovana Mitchella odpowiedzieli Amerykanie. Bardzo aktywny był Adam Waczyński, utrzymując biało-czerwonych w grze, dodatkowo efektowny wsad zanotował Aleksander Balcerowski. Ekipa USA podkręcała jednak tempo w ofensywie, a po trafieniu Derricka White’a miała już 12 punktów przewagi. Ostatecznie pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 28-14.

W drugiej kwarcie straty starał się zmniejszyć Damian Kulig, a kolejny impuls do ataku dał też Mateusz Ponitka. Trener Mike Taylor korzystał z szerokiego składu i już w tej części spotkania na parkiecie pojawili się Kamil Łączyński i Dominik Olejniczak. Rywale grali bardzo swobodnie, a Polacy nie mieli zbyt wielu otwartych pozycji do zdobywania punktów. Po pierwszej połowie było 47-30.

Kilka efektownych akcji Mateusza Ponitki na początku trzeciej kwarty sprawiło, że kadra dostała nową energię. Po późniejszym trafieniu A.J. Slaughtera zbliżyła się zaledwie na 10 punktów, a trener Gregg Popovich musiał poprosić o przerwę. Później jeszcze trójkę dołożył Adam Waczyński, dodatkowo zmniejszając straty. Amerykanie nie chcieli pozwolić na nic więcej, znowu przyspieszyli i starali się kontrolować sytuację. Dzięki trójce Damiana Kuliga Polacy po 30 minutach przegrywali tylko 55-63.

W ostatniej kwarcie ekipa trenera Mike’a Taylora ciągle starała się trzymać blisko rywali, a ciągle świetnie oglądało się w akcji Kuliga, Ponitkę i Waczyńskiego. Amerykanie grali jednak swoje i nie pozwalali naszej kadrze na dalsze odrabianie strat. Ostatecznie drużyna złożona z graczy NBA wygrała 87-74. To oznacza, że mistrzostwa świata Polacy zakończyli na wysokim, ósmym miejscu.