Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Aktualności
Ceremonia losowania grup MŚ U-20 odbędzie się w Gdyni2018-10-19 16:14:00

W maju i czerwcu 2019 roku oczy piłkarskiego świata zostaną zwrócone w stronę Polski, która zorganizuje trzeci największy turniej pod egidą FIFA – Mistrzostwa Świata FIFA U-20. Już teraz wiadomo, że ceremonia losowania młodzieżowego mundialu odbędzie się 24 lutego 2019 roku i zostanie zorganizowana w Gdynia Arenie.


- Współorganizacja imprezy takiej rangi to wielki zaszczyt, ale i ogromna odpowiedzialność. Doskonale pamiętam, jak roku temu na Stadionie Miejskim w Gdyni rywalizowali najlepsi młodzi piłkarze Starego Kontynentu, a kibice mieli możliwość podziwiać w akcji takich graczy jak chociażby Marco Asensio. Wówczas całe miasto żyło futbolem, a klimat futbolowego święta unosił się w powietrzu. Jestem przekonany, że tak samo będzie podczas Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019, których już nie możemy się doczekać. Fantastycznym preludium będzie Final Draw - pełne nerwowego oczekiwania, ale i prawdziwych emocji. Fakt, że Gdynia została wybrana gospodarzem ceremonii losowania stanowi dla nas powód do dumy – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu i Pełnomocnik Prezydenta ds. projektów strategicznych.


- Cieszymy się, że ceremonia losowania odbędzie się w Gdynia Arenie - przyznaje Marek Doliński, dyrektor turnieju Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019. – Czeka nas wielkie wydarzenie i już teraz trwają odpowiednie przygotowania, po to, by 24 lutego wszystko było dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Oczywiście arena zostanie odpowiednio zaaranżowana i dopasowana na potrzeby samej ceremonii. Mamy wciąż kilka miesięcy, więc oczywiście nie możemy jeszcze potwierdzić osobistości, które wezmą udział w wydarzeniu, niemniej jednak spodziewamy się najważniejszych osób ze strony FIFA, PZPN oraz władz Miast Gospodarzy; nie zabraknie również legend światowego i polskiego futbolu. Ponadto w samej ceremonii będą uczestniczyć także m.in. trenerzy oraz przedstawiciele wszystkich 24 drużyn, które wystąpią w przyszłorocznym mundialu – dodaje dyrektor Doliński.


Choć Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019 zostaną rozegrane w przyszłym roku, już we wrześniu Polski Związek Piłki Nożnej uruchomił platformę rekrutacyjną na wolontariat podczas Mundialu. Rekrutacja potrwa do końca grudnia. Program wolontariatu to istotny element organizacji Mistrzostw Świata, a Federacja zachęca wszystkie pełnoletnie osoby do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu. – Wszelkie podsumowania wydarzeń sportowych pokazują, że to właśnie wolontariusze cieszą się największym zaufaniem uczestników. To u nich kibice najczęściej szukają pomocy, a ich otwarta postawa, życzliwość, zaangażowanie i uśmiech, jakim obdarzają wszystkich wokół, wznoszą każdą imprezę na wyższy poziom. Zawsze bardzo się cieszymy, gdy czujemy, że wolontariusze są integralną częścią naszych projektów – mówi prezes PZPN, Zbigniew Boniek. Zgłoszenia można wysyłać poprzez oficjalną stronę Programu Wolontariatu Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 dostępną na portalu laczynaspilka.pl


Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019 zostaną rozegrane za nieco ponad siedem miesięcy w sześciu miastach naszego kraju – Tychach, Bielsku-Białej, Łodzi, Lublinie, Bydgoszczy i Gdyni. Mecz otwarcia odbędzie się 23 maja 2019 roku, z kolei finał zaplanowano na 15 czerwca 2019 roku.


W turnieju tym, stanowiącym trzecie pod względem rangi rozgrywki drużyn narodowych pod egidą FIFA, wystąpią 24 zespoły z całego świata. Dotychczas prawo gry zapewniło sobie 6 krajów europejskich: Polska (gospodarz), Włochy, Portugalia, Ukraina, Francja i Norwegia, a także dwóch przedstawicieli Oceanii: Nowa Zelandia i Tahiti. Późniejsze turnieje kwalifikacyjne wyłonią po 4 uczestników z Azji, Afryki, Ameryki Południowej oraz Strefy CONCACAF.


Młodzieżowe Mistrzostwa Świata odbywają się co 2 lata od 1977 roku. Pierwszy turniej został zorganizowany w Tunezji, z kolei ostatnie trzy imprezy mistrzowskie odbyły się w Turcji (2013), Nowej Zelandii (2015) i Korei Południowej (2017). Polska będzie dopiero piątym europejskim gospodarzem Mistrzostw.


Mistrzostwa Świata FIFA U-20 mają opinię prawdziwej „fabryki talentów”. W tym miejscu warto zauważyć, że dotychczas blisko 700 piłkarzy, którzy wystąpiło w młodzieżowym mundialu, w późniejszym etapie swojej kariery wzięło udział w seniorskich Mistrzostwach Świata. Wśród najbardziej znanych zawodników, którzy zagrali w Mistrzostwach Świata FIFA U-20 są m.in. Sergio Aguero, Lionel Messi, czy Diego Maradona.


pzpn.pl
REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty