Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Aktualności
Sędzia piłkarski z Krakowa uratował muzykowi rękę2018-10-10 09:36:00

Nowatorski zabieg wszczepienia innowacyjnej protezy stawu ramiennego OVO przeprowadził w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie dr Jakub Ślusarski, znany w środowisku sportowym sędzia piłkarski. Jak poinformował SU to pierwsza tego typu operacja w Polsce i zaledwie druga w Europie. Dzięki zabiegowi pacjent, młody muzyk będzie znów mógł grać na instrumentach


Nowoczesna endoproteza powierzchniowa została założona u 27-letniego Marcina, u którego - na skutek chorób towarzyszących - rozwinęła się zaawansowana artroza stawu ramiennego. Skutkiem tego było ograniczenie ruchomości stawu i przewlekły ból, nie reagujący na leki. Choroba uniemożliwiała mężczyźnie realizowanie największej pasji, czyli gry na instrumentach muzycznych. Dzięki zastosowaniu tak nowoczesnego implantu, pacjent będzie miał szansę odzyskać pełną sprawność ruchową chorego barku.

- Wszczepiliśmy nowy typ protezy stawu ramiennego, tzw. protezę powierzchniową. Wymieniamy wyłącznie zużytą warstwę chrząstki. Na tym właśnie polega innowacyjność. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć ingerencji w zdrową kość, która musi przenieść obciążenia. Do tego pozwala nam na wymianę warstwy zużywalnej - tłumaczył tuż po zabiegu dr Jakub Ślusarski, specjalista chorób barku. - Dodatkowo, dzięki zastosowanej technice, operacja niesie ze sobą mniejsze ryzyko powikłań, a także znacznie skraca czas rehabilitacji.

Jak dodawał cytowany na stronie UJ dr Ślusarski założenie protezy tak młodej osobie jest wyjątkową sytuacją. - Jest to chory, u którego doszło do zmian powstających zwykle w 5. lub 6. dekadzie życia. Dodatkowo jest to pacjent, który jest niewidomy, więc zmysł dotyku jest dla niego jednym z ważniejszych elementów komunikowania się ze światem - wyjaśniał dr Ślusarski.


Zabieg jest znacznie bardziej oszczędzający, przeprowadzony szybciej i z zachowaniem sprawności mięśni. Cała operacja trwała zaledwie dwie godziny. Pobyt w szpitalu potrwa 1-2 dni, a procedura pozwoli na szybkie usprawnianie. 

Medycyna nie jest jedyną pasją Jakuba Ślusarskiego. Utalentowany lekarz jest także znanym sędzią piłkarskim, asystentem na szczeblu ekstraklasy w zespole Tomasza Musiała.

uj.edu.pl/ST


ujoperacja.jpg


REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty