Strona główna > Aktualności
Rio 2016 (piątek): Nowacka i Nowicki w brązie2016-08-20 10:10:00

Piątek na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro miał dla nas kolor brązowy. Trzecie miejsce zajęli Oktawia Nowacka w pięcioboju nowoczesnym i Wojciech Nowicki w rzucie młotem. Polski dorobek to aktualnie 10 medali: 2 złote, 2 srebrne i 6 brązowych.

Oktawia Nowacka zdobyła brązowy medal w pięcioboju nowoczesnym. Zwyciężyła Australijka Chloe Esposito, a druga była Francuzka Elodie Clouvel.

Zawodniczka Legii Warszawa po trzech konkurencjach była liderką klasyfikacji generalnej, ale w biegu połączonym ze strzelaniem nie utrzymała przewagi.

Rywalizacja rozpoczęła się od szermierki szpadą. Nowacka była w niej najlepsza. Pokonała wszystkie przeciwniczki i zgromadziła 264 punkty, o 20 więcej niż kolejna w stawce.

Następnie odbyło się pływanie na 200 metrów. Nowacka, drużynowa mistrzyni świata z 2015 roku, pokonała dystans z czasem 2:16:67, zajmując 16. miejsce. Najszybsza była Rosjanka Gulnaz Gubaydullina - 2:07:94.

Trzecią konkurencją było jeździectwo. W niej 25-letnia Polka zajęła dziewiąte miejsce, zachowując pozycję liderki. Na losowo przydzielonym koniu pokonała tor przeszkód, strącając tylko jedną poprzeczkę.

Ostatnią konkurencją był bieg przełajowy połączony ze strzelaniem. Choć Polka ruszyła z 12-sekundową przewagą nad Francuzką Elodie Clouvel, to nie utrzymała przewagi. Obie zawodniczki wyprzedziła startująca jako siódma Australijka Chloe Esposito, która wygrała rywalizację. Kluczowe okazało się czwarte strzelanie, podczas którego Nowacka straciła prowadzenie.

Oktawia Nowacka to starszy szeregowy i zawodniczka Legii Warszawa. W dorobku ma m.in. złoty medal mistrzostw świata i srebrny mistrzostw Europy. Udział w igrzyskach w Rio to jej olimpijski debiut.

Nowicki z brązem

Wojciech Nowicki wywalczył w rzucie młotem brązowy medal. To 10. krążek Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej w Rio de Janeiro.

Polak brąz zapewnił sobie w ostatniej próbie, kiedy posłał młot na odległość 77,73 m. Do srebra zabrakło mu tylko 6 centymetrów, ale i tak jest to ogromny sukces Polaka.

Złoto wywalczył reprezentant Tadżykistanu Dilszod Nazarow - 78,68 m. Srebro przypadło Białorusinowi Iwanowi Cichanowi - 77,79 m.

- Początek był za bardzo nerwowy. Dwie pierwsze próby zaliczyli mi jako spalone, drugą zaliczyli mi dopiero w połowie trzeciej kolejki, no i głowa nie wytrzymała troszkę tej presji, zagotowała się. Miałem skrajne myśli, ale jakoś się pozbierałem, chociaż na ostatnią kolejkę. Może jak emocje opadną, to będę bardziej się cieszył, ale na razie jestem zawiedziony, bo stać mnie było dzisiaj na rekord życiowy, a to dałoby złoto. Mogłem z nimi powalczyć, nawet z nimi wygrać. Ten pierwszy rzut, na zaliczenie, miałem bardzo wolny, a i tak wyszło prawie 77 metrów, ale sędziowie zauważyli, że był minimalnie spalony. I zaczęła się nerwówka, sztywne, brzydkie rzucanie. Na szczęście zawsze się jakoś na ten ostatni rzut zbieram. Jestem asem ostatnich kolejek… - powiedział Wojciech Nowicki.

Przypomnijmy, że do finału sensacyjnie nie zakwalifikował się nasz główny pretendent do złota w tej konkurencji Paweł Fajdek.