Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Aktualności
Kraków chce Zimowych Igrzysk Olimpijskich 20222012-10-20 15:29:00

Czy w Polsce i na Słowacji mogą odbyć się Zimowe Igrzyska Olimpijskie? Przekonani są o tym m.in. sygnatariusze listu intencyjnego w sprawie podjęcia starań o przyznanie Krakowowi roli miasta-gospodarza XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w roku 2022.


List podpisali dziś prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski, prezes Polskiego Komitetu
Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki i prezes Słowackiego Komitetu Olimpijskiego František Chmelár. List podpisze również marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa.

- Wybór Krakowa jako organizatora nie jest przypadkowy. Takie wydarzenie powinno być organizowane przez duże i znane miasto, a najbardziej rozpoznawalnym na świecie polskim miastem, zaraz po Warszawie, jest właśnie Kraków – mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. - Oczywiście pomysł zgłoszenia Krakowa jako organizatora Zimowych Igrzysk Olimpijskich nie byłby możliwy gdyby nie wsparcie władz wszystkich szczebli, w tym Województwa Małopolskiego, Rady Miasta Krakowa i parlamentarzystów, a także przedstawicieli komitetów olimpijskich i oczywiście naszych partnerów ze Słowacji – dodał.

Z inicjatywą podjęcia starań o przyznanie Krakowowi roli gospodarza XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w roku 2022 wystąpiła posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak oraz prof. Szymon Krasicki z krakowskiej AWF.

- Dzisiejszy dzień przejdzie do historii. Przed nami ogromna praca do wykonania, ale mając ze sobą tak wspaniałych przyjaciół ze Słowacji jestem przekonana, że razem osiągniemy sukces – powiedziała podczas uroczystości posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak. - To co nas dzieli to Tatry, ale to co nas łączy to też Tatry i właśnie to chcemy wspólnie wykorzystać – dodał prezes Słowackiego Komitetu Olimpijskiego František Chmelár.

O pomyśle organizacji ZIO w 2022 r. rozmawiano w Krakowie w dniach 19-20 października podczas spotkań kierownictwa Polskiego Komitetu Olimpijskiego (na czele z prezesem Andrzejem Kraśnickim i sekretarzem generalnym Adamem Krzesińskim) oraz Słowackiego Komitetu Olimpijskiego (na czele z prezesem Františkiem Chmelárem i sekretarzem generalnym Jozefem Libą) z prezydentem miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim, marszałkiem województwa małopolskiego Markiem Sową oraz współtwórcami koncepcji „ZIO Kraków 2022” Jagną Marczułajtis-Walczak i Szymonem Krasickim.

Podczas rozmów obecni byli również przedstawiciele prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i prezydenta Republiki Słowackiej, członkowie parlamentów Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej, przedstawiciele Ministra Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministra Sportu, Kultury i Edukacji Republiki Słowackiej, Wojewoda Małopolski, burmistrzowie miast Zakopanego i Vysoke Tatry, prezesi Polskiego Związku Narciarskiego i Słowackiego Stowarzyszenia Narciarskiego oraz członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Irena Szewińska.

Uczestnicy spotkania zgodnie uznali, że pomysł organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Polsce i na Słowacji, z Krakowem w roli miasta–gospodarza, jest bardzo interesujący i wart poważnego potraktowania. Kraków wraz z regionem Tatr po obu stronach granicy jest według nich w stanie rozpocząć starania o uzyskanie godności miasta olimpijskiego.


Uczestnicy spotkania postanowili, że będą wspólnie kontynuować prace studyjne nad projektem kandydatury. Został powołany Komitet Aplikacji ZIO Kraków 2022 pod przewodnictwem Jagny Marczułajtis-Walczak. Przygotowano również list do premiera RP Donalda Tuska, w którym znalazły się informacje o podjętej inicjatywie, która jest wyrazem wspólnej woli władz
samorządowych regionu, parlamentarzystów ziemi małopolskiej oraz środowisk naukowych i sportowych.

Na spotkaniu przedstawiono koncepcję przygotowaną przez Jagną Marczułajtis-Walczak i Szymona Krasickiego, która informuje co daje organizacja Zimowych Igrzysk Olimpijskich - to z pewnością silny bodziec przyspieszający rozwój miasta i regionu, który powoduje m.in. pozytywne zmiany społeczne, ekonomiczne, np. nowe miejsca pracy. Ogromna jest również wartość
promocji, jaką dzięki igrzyskom olimpijskim zyskuje miasto, region i kraj, który ją
organizuje. ZIO to 16 dni zawodów, prawie 100 konkurencji i ok. 3 tys. zawodników. Ich
zmagania relacjonuje ponad 230 nadawców telewizyjnych i radiowych do 220 krajów.

Zgodnie z wymogami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego aplikację do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich składa Polski Komitet Olimpijski i miasto-gospodarz. Przykładowy budżet wydarzenia to 1,531 mld USD (ZIO w Pyengchang 2018), z czego dofinansowanie z MKOl wynosi 640 mln USD.

Kraków miałby zostać miastem-gospodarzem m.in. dlatego, że w tej części Europy nie było dotychczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Duże miasta, a takim jest Kraków, dobrze sprawdzają się w roli gospodarza. Do tego ok. 40% wszystkich konkurencji rozgrywa się na lodzie, co wymaga dużych kubaturowych obiektów sportowych, a takie obecnie powstają w Krakowie.

W Krakowie rozgrywane byłyby właśnie konkurencje na lodzie, natomiast w strefie Zakopane – konkurencje w ramach dyscyplin narciarstwa klasycznego oraz biathlon i snowboard, a w strefie Jasna (Słowacja) – m.in. konkurencje narciarstwa alpejskiego i freestyle.

Pomysłodawcy zgłoszenia Krakowa do ZIO 2022 wybrali ten właśnie rok m.in. dlatego, że po igrzyskach w 2018 r. w Korei Południowej, istnieje znaczne prawdopodobieństwo, że następne ZIO (2022) wrócą do Europy, poza tym warto wykorzystywać pozytywne efekty po organizacji przez Polskę EURO 2012.

Decyzję o tym, kto zostanie gospodarzem ZIO 2022 MKOl podejmie podczas sesji w 2015 r.

Monika Chylaszek
Rzecznik Prezydenta Miasta Krakowa
REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty